Archwium > Numer 520 (12/2016) > Pytania w drodze > "ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ"

"ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ"

W Liście do Rzymian znajduje się taki fragment: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12,21). To pouczenie jest niesły-chanie wymagające, wręcz utopijne – zauważył ktoś. Zło jest często tak potężne, że trudno je pokonać za po- mocą jakichś „miękkich” środków. O co więc chodzi w tej zasadzie?

 

Zgadzam się, że zasada „zło dobrem zwyciężaj” jest bardzo wymagająca. Stosowanie jej domaga się bowiem od nas często sprzeciwienia się silnym wewnętrznym impulsom, które popychają nas do agresji i zemsty. Owszem, jest ona trudna, ale równocześnie jest mądra i zbawienna. Wprowadzanie jej w czyn powoduje bowiem, że stajemy się coraz bardziej podobni do Chrystusa, który całym swoim życiem zaświadczył o jej prawdziwości. Spróbuję zatem krótko przedstawić, jak rozumiem tę zasadę oraz dlaczego życie zgodne z nią czyni nas i świat wokół nas lepszymi.

 

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Mateusz Przanowski OP - ur. 1974, dominikanin, doktor teologii UKSW, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów w Krakowie, założyciel Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii, dyrektor Instytutu Tomistycznego. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Znak Trójcy

LĘK I FASCYNACJA

ŚWIĘĆ SIĘ IMIĘ TWOJE

BÓG -TAK, KOŚCIÓŁ - NIE

CZY BÓG NAS NAGRADZA?


komentarzeFacebook