MOJA TEORIA HEJTU
Co jakiś czas, pracując nad sobą, piszę sobie jakąś zasadę, która mi pomaga. Jedna tutaj wisi: Pokaż ludziom nie tyle szacunku, na ile oni zasługują, ale tyle, ile jest odbiciem twojego charakteru.

Katarzyna Kolska: Dlaczego na siebie krzyczymy?

Jacek Santorski: Gdy zaczynałem studia psychologiczne, dowiedziałem się już na pierwszym roku, że agresję rodzi frustracja. Można więc powiedzieć, że krzyczymy, gdy jesteśmy sfrustrowani.

Krzyk nie jest przejawem naszej agresji?

Na pewno nie najbardziej destrukcyjną jej formą. Zimna pogarda, bezduszność w sprawach najważniejszych dla odbiorcy czy partnera mogą mieć dużo większą moc dewastacyjną. Krzyk jest związany z zaangażowaniem. Jeżeli ktoś na mnie krzyczy, to znaczy, że mnie kocha. To znaczy, że się zaangażował i przychodzi do mnie, żeby mi to wykrzyczeć. To jest dla mnie bardzo dobra wiadomość. Dlatego zakładam, że traktuje tu pani krzyk metaforycznie. W temacie krzyku odsyłam do papieża Franciszka, który podczas ostatniej wizyty w Polsce powiedział: Mogą lecieć u was garnki na głowę i patelnie się rozbijać, tylko na koniec dnia powiedzcie sobie: Dziękuję, przepraszam, wybaczam.

Mówi pan o bliskich relacjach. A przecież krzyczymy nie tylko na bliskich. Wybierając się na spotkanie z panem, wsiadłam do pociągu. Gdy próbowałam znaleźć moje miejsce, okazało się, że nie ma wagonu, do którego sprzedano mi bilet. Nie podczepiono go do składu. Byłam wściekła. Pierwszą osobą, na której miałam ochotę wyładować moją złość, był Bogu ducha winny konduktor. Na szczęście nie było go w pobliżu. O czym świadczyłby mój krzyk?

O tym, że się pani pogubiła. Przecież pani go nie „kocha”.

No właśnie!

A krzyczymy na tych, których kochamy.

Nie tylko. Krzyczą na siebie obcy ludzie na ulicy: Jak jedziesz, baranie! Źle się z tym czuję, gdy ktoś na mnie podnosi głos.

Dlaczego? Nie ma pani takiego goreteksu, od którego ten krzyk się odbija i wraca do tego, który krzyczy?

Jest to dla mnie trudne.

Mnie to nie przeszkadza.

Widocznie jest pan bardzo odporny.

Nie jestem jakoś szczególnie odporny. Mam po prostu takie podejście do siebie i do życia. To ja decyduję o swojej agresji i nastawieniu, a nie one decydują o mnie. Jestem dojrzałym człowiekiem. Mam 65 lat i pracuję nad sobą od dłuższego czasu. Rezerwuję gniew, wyrażanie go, podnoszenie głosu do obszaru bardzo ważnych inwestycji w bardzo ważnych relacjach. Krzyk człowieka postrzegam jako wyraz jego cierpienia, jego bezradności, jego zagubienia. Moje „ja” przestaje istnieć w tym momencie, jest szansa, że nie będzie tego, co może być dotknięte.

Chce pan powiedzieć, że krzyk jest dobry?

Nie mówię, że krzyk jest dobry, tylko że mnie nie dotyczy i że współczuję temu, kto krzyczy. Do Gandhiego podobno przyszedł morderca, wymierzył w niego pistolet. Gandhi zapytał: Dlaczego chcesz mnie zabić? On odpowiedział: Bo mam takie zlecenie, zasłużyłeś na to. Gandhi powiedział wtedy: Opowiedz mi coś o swoim życiu. Jakie ono musi być straszne, skoro zapewne za kilka rupii decydujesz się zabić swojego brata.

Ja nie mówię, że jestem Gandhim czy mistrzem zen, ale chcę powiedzieć, że

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jacek Santorski - ur. 1951, psycholog, były psychoterapeuta, wydawca, dziś przedsiębiorca, współwłaściciel Grupy Firm Doradczych Values, założyciel Akademii Psychologii Przywództwa, autor wielu książek, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

Katarzyna Kolska - dziennikarka, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "W drodze", absolwentka filologii polskiej i teologii, przez 13 lat pracowała w poznańskim oddziale "Gazety Wyborczej", autorka kilku książek, m.in. "Modlitwa poranna i wieczorna" (Olimp Media 2008) i "Moje dziecko gdzieś na mnie czeka. Opowieści o adopcjach" (Znak 2011, Wydawnictwo W drodze 2016). Jest mężatką, ma dwóch synów, mieszka w Poznaniu. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Poddaj się, żeby wygrać

Wycinek życia?

Minuta trwa całe wieki

Ocaleni przed Potopem

TO NIE ICH WINA


komentarzeFacebook