Archwium > Numer 521 (01/2017) > Felietony > WSZYSTKO, CZEGO SOBIE ŻYCZYSZ

WSZYSTKO, CZEGO SOBIE ŻYCZYSZ

Stół zastawiłam pasztetami, śledziami i ciastem. Ułożyłam serwetki w trójkąty, wychuchałam kieliszki, nasadziłam pomarańczom goździkowe uśmiechy i zawiesiłam ostatnią bombkę na jedynej już samotnej gałązce świerkowej choinki. A potem, mieszając w garnku, zadumałam się nad przedświątecznym barszczem.

Za chwilę do domu wpadną skłębieni i objuczeni przyjaciele, ich przyjaciele i bliscy, dzieci i psy. Na łóżku wyrośnie sterta płaszczy i toreb, będziemy gadać jeden przez drugiego, pokrzykiwać przyklejeni do kanap i ścian. Największy ścisk zrobi się – oczywiście – w kuchni, a najgorętsze dyskusje wybuchną – to jasne – w korytarzu, wśród ramion opartych o futryny i kieliszków wina wirujących w powietrzu tym szybciej, im gorętsze argumenty. Zabraknie widelców, nigdy noży. Jajka znikną z półmiska jako pierwsze, sery – jako ostatnie. Ciasto z bezą zbierze najwięcej komplementów.

Pośmiejemy się, zagłuszając amerykańskie piosenki świąteczne. Nadrobimy zaległości, odkurzymy więzi trzymające nas jako tako razem w świecie, który stara się odebrać trwałości prawie całą wartość. Zakołyszemy się przez chwilę jak zbiorowisko koralowców, pooddychamy wspólnym powietrzem, zapachem cynamonu i wanilii zmieszanym z chłodem miasta. Po czym rozpełzniemy się na powrót do własnych ciągów dalszych. Odnajdą się widelce i wszystkie talerzyki powciskane na półki z książkami i w kąty parapetów. Zostaną niedojedzone ryby i cukierki w szeleszczących papierkach.

Wszystko to jest pewne jak inne powracające bożonarodzeniowe rytuały (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paulina Wilk - ur. 1980, reportażystka, dziennikarka, eseistka. Autorka książki "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii", nominowanej do Nagrody Literackiej Nike 2012 i wyróżnionej nagrodą Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera dla najlepszej książki podróżniczej 2011 r. Specjalizuje się w problemach Azji i kulturze współczesnej. Od 2003 do 2011 roku dziennikarka "Rzeczpospolitej". Współpracuje m.in. z tygodnikiem "Uważam Rze", magazynem "Kontynenty" i TVP Kultura. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

CZYTELNIA CZASOPISM

POZDROWIENIA Z IDENTYCZNOŚCI

NAWET NIE SPOJRZAŁ

SPOWIEDŹ NIECZYTELNA

ROWERZYSTOM CHCE SIĘ ŻYĆ


komentarzeFacebook