Archwium > Numer 521 (01/2017) > Felietony > PRZEMIJANIE GÓRNICZEGO ŚLĄSKA

PRZEMIJANIE GÓRNICZEGO ŚLĄSKA

Od jakiegoś czasu w ogólnopolskich mediach o śląskiej prowincji wspomina się głównie w związku z zamykaniem kopalń albo w kontekście sporu, czy energetykę należy opierać na węglu. Przywykliśmy: przemiany ekonomiczne związane z wydobyciem surowców od wieków silnie żłobiły Śląsk, wykuwając przy okazji i dobre, i niechlubne cechy Ślązaków. Ostatnio jednak zmniejsza się znaczenie górnictwa i hutnictwa dla oblicza Śląska. Nie ma co ukrywać: proekologiczna część mojej tożsamości cieszy się z tego wielce. Tyle że coś za coś. Obawiam się, że przy okazji tracimy jedno cenne doświadczenie.

Zespołowa praca w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia – a z tym mamy do czynienia w górnictwie – wytwarza między ludźmi szczególne więzi. Rodzaj szorstkiej przyjaźni, w ramach której relatywizują się poglądy polityczne, wyznanie, narodowość. Jeśli moje życie zależy od dobrze wykonanej pracy kolegi, to mniej mnie interesuje jego światopogląd, a bardziej rzetelność w robocie. I uznanie z nią związane staje się podstawowym kryterium oceny i fundamentem w budowaniu więzi. Wszystko inne jest drugorzędne. Co więcej – na powierzchni lepiej unikać sporów i ideologicznych napięć, bo trzeba zachować zaufanie do drugiego. Jutro też trzeba z nim zjechać na dół.

Moja prywatna hipoteza jest taka, że to właśnie mentalność związana z rodzajem pracy pozwalała Ślązakom przyjmować na swojej ziemi setki tysięcy ludzi przybywających tu za chlebem. Jasne: drwiny z Goroli były i są naszą mniej chlubną tradycją. Ale prawdą jest też, że jeśli Gorol potrafił w pracy wykazać się rzetelnością, (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - ur. 1971, prezbiter archidiecezji katowickiej, dogmatyk, specjalizuje się w chrystologii, studiował w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach, na Papieskim Wydziale Teologicznym w Lugano (Szwajcaria) i Uniwersytecie Gregoriańskim. Obecnie sekretarz II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Członek Laboratorium Więzi. Autor m.in. "Traktatu o Jezusie Chrystusie" w Dogmatyce Więzi oraz "Teraz Jezus". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ZOMBI

BRAMY PIEKIELNE NA DNIE SERCA

JESTEM, BO TY JESTEŚ

PRZYKRYWANIE LUTRA

REQUIEM DLA ASCEZY


komentarzeFacebook