REFERENDUM

4 grudnia 2016 roku Włosi wzięli udział w referendum, które miało zdecydować o zmianie konstytucji. Konstytucja Republiki Włoskiej została uchwalona w latach 1946-1948 przez Zgromadzenie Ustawodawcze (Assemblea Costituente), składające się z przedstawicieli wielu partii politycznych, w tym trzech największych: Partii Chrześcijańskiej Demokracji, Partii Socjalistycznej oraz Partii Komunistycznej Włoch. Włochy miały wówczas za sobą dwadzieścia lat faszystowskiej dyktatury, pięć lat wojny, z których ostatnie dwa to wojna domowa. Skomplikowana sytuacja polityczna domagała się ustawy zasadniczej, będącej owocem kompromisu różnych sił politycznych, gwarantującej demokrację.

Z takiej potrzeby powstał system parlamentarny opierający się na zasadzie równorzędnej dwuizbowości. Oznacza to, że Izba Deputowanych i Senat Republiki mają identyczne uprawnienia legislacyjne. Chciano w ten sposób uniknąć oddania całej władzy w ręce jednej izby. Z czasem jednak się okazało, że równorzędna dwuizbowość ma sporo wad, związanych przede wszystkim z przedłużającym się czasem zatwierdzenia ustaw, które muszą przejść przez obie izby.

Propozycja reformy polegała na tym, że Senat miał być przekształcony w Izbę składającą się z przedstawicieli samorządu terytorialnego, radnych Rady Regionów i burmistrzów miast, w sumie 100 członków zamiast dotychczasowych 315. Nowy Senat miałby uczestniczyć w decyzjach dotyczących tworzenia i wdrażania aktów prawnych Unii Europejskiej, zatwierdzać poprawki zwiększające kompetencje regionów w niektórych kwestiach, takich jak szkolnictwo, ochrona środowis (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tessa Capponi-Borawska - pochodzi z Florencji. Ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie we Florencji. Przyjechała do Polski w 1983 roku. Autorka książek: "Dziennik toskański", "Moja kuchnia pachnąca bazylią" oraz "Smak kwiatów pomarańczy. Rozmowy o kuchni i kulturze". Ma czwórkę dzieci. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

TAKIE ŻYCIE

WŁOSI

NATURA UCZY NAS POKORY

O ŁUCJI I JEJ BABCI

PRZEBŁYSK


komentarzeFacebook