DOBRE, BO POLSKIE
Człowiek bezrobotny, pozbawiony perspektyw, nadziei i pieniędzy, nie ma siły nabywczej, nie oszczędza, nie inwestuje i w ogóle niewiele wnosi do życia gospodarczego.

FOT. MAGDA KO / STOOKAPIC.COM


Tomasz Maćkowiak: Modny termin się ostatnio pojawił: patriotyzm gospodarczy. Co to jest?

prof. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka: Patriotyzm to jest miłość do ojczyzny i pełna gotowość do jej obrony. Patriotyzm gospodarczy oznacza dbałość o dobrą kondycję gospodarczą kraju.

W popularnym rozumieniu polega to na wspieraniu polskiej gospodarki w ten sposób, żeby robiąc zakupy, wybierać polskie produkty.

Skądże, wcale tak nie musi być. Globalizacja powoduje, że dziś coraz trudniej ustalić, gdzie coś zostało wyprodukowane. Kiedy kupowałam moją pierwszą toyotę, to ona była naprawdę wyprodukowana w Japonii. A obecnie produkcja jest zdecentralizowana. Gdzieś produkowane są silniki, gdzie indziej nadwozie, zaś fotele i tapicerka powstają w jeszcze innym kraju. Dlatego też proste myślenie „kupujmy nasze” jest naiwne i niezasadne.

No to na czym polega ten „patriotyzm gospodarczy”?

Chodzi o to, aby dbać o kondycję narodowej gospodarki. A najlepszą formą jest dbałość o jakość i wydajność pracy, o innowacyjność, która sprawia, że krajowe produkty będą konkurencyjne na światowych rynkach. To troska o dobrostan gospodarczy kraju.

Wielkie wezwania do patriotyzmu, do kupowania rodzimych wyrobów nic nie pomogą, jeśli nasze towary będą marne. Zaufanie do produktów danego kraju buduje najlepiej ich dobra jakość. Właśnie dlatego ludzie mają zaufanie do wyrobów niemieckich, bo Niemcy wypracowywali sobie to uznanie przez dziesięciolecia czy nawet stulecia. Taka praca to patriotyzm gospodarczy.

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Elżbieta Mączyńska-Ziemacka - profesor nauk ekonomicznych, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Pracuje w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest też członkiem Rady Naukowej Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN oraz Narodowej Rady Rozwoju. (wszystkie teksty tego autora)

Tomasz Maćkowiak - ur. 1967, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (filologia polska), obecnie doktorant w Instytucie Filologii Słowiańskiej UAM. Były korespondent Gazety Wyborczej w Pradze, dziennikarz, związany m.in. z "Gazetą Wyborczą", tygodnikami "Newsweek Polska", "Forum" i "Polityka". (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Pociągi kursowały punktualnie


komentarzeFacebook