Archwium > Numer 523 (03/2017) > Felietony > TRZY JASNE HISTORIE NA CIEMNYM TLE

TRZY JASNE HISTORIE NA CIEMNYM TLE

Krzysztofa od zawsze fascynowały terenowe SUV-y. Gdy pierwszy raz pojechał do Stanów Zjednoczonych, przechodził kiedyś obok salonu Buicka. Tam zobaczył GMC z sześciolitrowym, wysokoprężnym silnikiem. Nie mógł się oprzeć pokusie, wszedł do środka i zaczął oglądać potężne wozy. Podszedł do niego jeden z pracowników, zaczął z nim rozmawiać. Krzysztof wyjaśnił, że pochodzi z Polski, a samochody marki GMC raczej są niedostępne w naszym kraju, więc chciał się im przyjrzeć z bliska. Dla sprzedawcy – wielkiego, łysego Afroamerykanina – szybko stało się jasne, że z Polakiem nie zrobi interesu. Mimo to zaproponował jazdę próbną. „Skoro tak się fascynujesz naszymi samochodami, to przejedź się kilkanaście kilometrów jednym z nich”. „Chętnie, ale nie mam przy sobie paszportu” – powiedział Krzysztof, wyobrażając sobie zwykłą w takich sytuacjach procedurę spisywania danych. „Nie szkodzi – odpowiedział ajent – nie potrzebuję twojego paszportu. Wystarczy, że się podpiszesz na dokumentach”. „Ale ja nie jestem w stanie wpłacić żadnej kaucji” – asekurował się coraz bardziej zdziwiony Krzysztof. Właściciel ze spokojem proponował dalej: „OK, rozumiem, ale jeżeli chcesz się przejechać – to, proszę, tu są kluczyki”. Okazało się, że Krzysztof może zabrać samochód na słowo honoru, bo właścicielowi salonu nie mieściło się w głowie, że ktoś mógłby nie oddać pożyczonego auta.

Małgorzacie spodobała się broszka w galerii Make Your Own Rainbow. Gdy przyszło do płacenia, chciała podać kartę płatniczą. Niestety, w sklepie można było zapłacić wyłą (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Kozacki OP - ur. 1965, prowincjał polskich dominikanów, duszpasterz, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

CZARNA MADONNA

BLISKOŚĆ

STYL WITOLDA

MIŁOSIERDZIE DLA NIEMORALNYCH

KOCHAM CIĘ, MÓJ WROGU


komentarzeFacebook