POST I CO DALEJ

 Koniec Wielkiego Postu skłania do duchowych podsumowań. Zastanawiamy się, czy wywiązaliśmy się ze swoich postanowień podjętych w środę popielcową – co się udało, a co nam nie wyszło, czy przez czterdzieści dni w naszym życiu znalazło się ciut więcej miejsca dla Boga i czy droga postu, modlitwy i jałmużny pomogła nam być lepszymi dla innych.

To bardzo potrzebna praktyka. Nie zapominajmy jednak, że idea kończących się 40 dni jest taka, by przygotować nas do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych w Wigilię Paschalną, to znaczy do odkrycia w sobie siły, jaką naszemu życiu daje zmartwychwstanie Jezusa. Istnieje niebezpieczeństwo, że jeśli się skoncentrujemy wyłącznie na Wielkim Poście, to umknie nam to, co jest istotą chrześcijaństwa – doświadczenie, że Jezus jest Bogiem żywych, a nie umarłych. 

Z tą myślą do bieżącego numeru miesięcznika „W drodze” dołączamy płytę z rekolekcjami dla zabieganych, zmęczonych i tych wszystkich, którzy być może nie mieli czasu, by wybrać się na tradycyjne rekolekcje. Ich autorem jest ceniony duszpasterz i rekolekcjonista, dominikanin Paweł Krupa.

Komentując wybrane fragmenty Ewangelii, próbuje podpowiedzieć, jak w codzienności przeżywać swoją wiarę, nie bojąc się jednocześnie zadawania niewygodnych pytań: dlaczego Bóg raz na zawsze nie usunie z ziemi zła, czy modlitwa jest lepsza od pracy, co robić po spowiedzi, by trwać jak najdłużej w stanie łaski uświęcającej, co to znaczy modlić się nieustannie, czy istnieją modlitwy i duchowe wysiłki niezauważone przez Boga.

Rozważania ojca Pawła to świadoma próba przestawienia akcentu, przypomnienia, że Wielkanoc jest najważniejszym wydarzeniem chrześcijańskim, a pięćdziesiąt dni od Zmartwychwstania do Zesłania Ducha Świętego powinno być dla nas jednym wielkim świętem.

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.

     


zobacz także

OD REDAKCJI

OD REDAKCJI

OD REDAKCJI

OD REDAKCJI

O UCZYNKACH MIŁOSIERDZIA WZGLĘDEM DUSZY


komentarzeFacebook