Archwium > Numer 524 (04/2017) > Felietony > CZYTELNIA CZASOPISM

CZYTELNIA CZASOPISM

Przychodzą o szesnastej. Na godzinę przed „Teleexpressem”, a dwie godziny po obiedzie. W marynarkach i butach na solidnej podeszwie. Niektórzy szurają, inni – ostentacyjnie wręcz – trzymają się prosto i unoszą stopy wysoko. Przychodzą z jedną parą okularów na nosie, a drugą w etui. Z przezroczystą torbą, w której mieszczą też bawełnianą chustkę do nosa, portmonetkę podkówkę, notesik i długopis. Mają swoje ulubione stoły. I ulubione tytuły.

Jedni najpierw odkładają rzeczy na blat, rezerwując go sobie. Inni suną wprost do półki, na której – ułożona pod skosem – czeka dzisiejsza gazeta. Największym powodzeniem cieszą się „Super Express”, „Fakt” i „Gazeta Polska Codziennie”, nieco słabiej stoją „Gazeta Wyborcza” i „Rzeczpospolita”.

Najgorzej jest się spóźnić i nad tabliczką z popularnym tytułem ujrzeć pustkę. Stają wtedy wyprostowani, zsuwają z nosów okulary i skanują. Wypatrują, który z konkurentów buchnął im szeleszczącą radość sprzed nosa. Biorą coś na pocieszenie, ostatecznie może być „Przegląd”, „Skarpa” albo „Polityka”. Ale zanim do nich zasiądą, zaczną się rozkładać, zmieniać okulary i pstrykać lampką, zachodzą do stolika konkurenta, pochylają się i uzgadniają. Długo pan jeszcze będzie czytał? To ja po panu. Mogę dać to na wymianę – rozkładają tytuły jak wachlarz. Potem mogą już zacząć najlepszą część popołudnia, a może i całego dnia.

Wszystko to w niemałym hałasie, który na trzy popołudniowe godziny przemienia czyte (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paulina Wilk - ur. 1980, reportażystka, dziennikarka, eseistka. Autorka książki "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii", nominowanej do Nagrody Literackiej Nike 2012 i wyróżnionej nagrodą Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera dla najlepszej książki podróżniczej 2011 r. Specjalizuje się w problemach Azji i kulturze współczesnej. Od 2003 do 2011 roku dziennikarka "Rzeczpospolitej". Współpracuje m.in. z tygodnikiem "Uważam Rze", magazynem "Kontynenty" i TVP Kultura. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

NIE PATRZĘ NA USTA

KSIĄŻKI Z ICH PÓŁKI

RADOŚĆ JEŹDZI TACZKĄ

WSZYSTKO, CZEGO SOBIE ŻYCZYSZ

NAWET NIE SPOJRZAŁ


komentarzeFacebook