SEKRETARZ

Czytam właśnie niezwykle interesującą książkę King’s Counsellor (Doradca króla) – dzienniki wojenne sir Alana Lascellesa zwanego „Tommy”, który przez lata był prywatnym sekretarzem króla Jerzego VI. Zaciekawiła mnie jego postać podczas oglądania serialu The Crown, który firma Netflix emitowała w telewizji późną jesienią 2016 roku.

Tym, którzy nie oglądali, powiem krótko, że dotyczy on pierwszych lat panowania monarchini Zjednoczonego Królestwa Elżbiety II. Serial zebrał mnóstwo pochwał i nagród, ale też, jak to bywa, sporo krytyki dotyczącej pewnych nieścisłości czy wręcz błędów historycznych. Tak na przykład mistrzowsko zagrany „Tommy” jest w serialu pokazany jako typowy szwarccharakter, bezwzględny i bezduszny. Jedna rzecz to prawda fikcyjnego spektaklu, a druga to prawda historyczna. Zanim więc dwa słowa o samych dziennikach, kilka suchych faktów z jego życiorysu.

Urodził się w 1887 roku w rodzinie arystokratycznej – jego stryj był hrabią Harewood. Alan ukończył studia w Trinity College w Oxfordzie i nie zdał dwukrotnie egzaminu do służby zagranicznej. Podczas I wojny światowej walczył we Francji i Belgii, został ranny i odznaczony Krzyżem Wojskowym za „dzielność w czasie operacji prowadzonych przeciwko wrogowi”. Od 1919 do 1921 roku służył w Indiach jako adiutant gubernatora Bombaju George’a Lloyda. Następnie został zastępcą prywatnego sekretarza księcia Walii Edwarda i pozostał na tym stanowisku do 1929 roku, kiedy to głęboko sfrustrowany i zirytowany nieodpowiedzialną postawą księcia o (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tessa Capponi-Borawska - pochodzi z Florencji. Ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie we Florencji. Przyjechała do Polski w 1983 roku. Autorka książek: "Dziennik toskański", "Moja kuchnia pachnąca bazylią" oraz "Smak kwiatów pomarańczy. Rozmowy o kuchni i kulturze". Ma czwórkę dzieci. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

REFERENDUM

NOTATKI O PAMIĘCI

WIĘCEJ POKORY, DRODZY RODACY

NAUCZ NAS LICZYĆ DNI NASZE

O ŁUCJI I JEJ BABCI


komentarzeFacebook