Archwium > Numer 525 (05/2017) > Felietony > NIKT MNIE TEGO NIE UCZYŁ

NIKT MNIE TEGO NIE UCZYŁ

Odwiedziłem niedawno znajomego proboszcza, człowieka wierzącego, aktywnego, ojca swojej parafii. Jednym z niezwykłych działań Jacka jest próba zmobilizowania mieszkających na plebanii księży do wspólnej modlitwy: odmawiania brewiarza czy uczestnictwa w adoracji. Kiedyś zagadnął jednego ze swoich konfratrów: „Słuchaj, mamy kaplicę, mamy w niej Najświętszy Sakrament, jest doskonała sposobność do modlitwy. Nigdy jednak cię w kaplicy nie widziałem. Dlaczego tak się dzieje?”. W odpowiedzi usłyszał: „Nikt mnie nigdy nie uczył, jak się modlić samotnie, w ciszy”. To stwierdzenie trochę proboszcza zaskoczyło, ale po namyśle przyznał mu rację. W seminarium był co prawda czas przeznaczony na adorację, ale dla wielu kleryków oznaczał on męczarnię; żaden z przełożonych nie wprowadzał ich bowiem na drogę modlitwy kontemplacyjnej.

Słuchając słów Jacka, przypomniałem sobie opowieść Marii, która na co dzień praktykuje jogę. Kiedyś przy okazji rozmowy z innymi uczęszczającymi na ćwiczenia powiedziała, że jest chrześcijanką. Wywołało to wielkie zdziwienie. Inni deklarowali się bowiem jako buddyści, sympatycy hinduizmu albo po prostu ludzie poszukujący swojej ścieżki duchowej. Żadnemu z nich nie przyszło do głowy, by w Kościele szukać przestrzeni duchowej inspiracji. Kościół kojarzył się im bowiem z różnymi sprawami, ale na pewno nie z medytacją, kontemplacją czy duchowością. „To smutne, że tylu ludzi nie znalazło w Kościele odpowiedzi na swoje duchowe pragnienia” – skomentowała tę sytuację Maria.


Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Kozacki OP - ur. 1965, prowincjał polskich dominikanów, duszpasterz, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ROK FRASSATIEGO

Dlaczego chcesz wracać?

Duszpasterz

KOCHAM CIĘ, MÓJ WROGU

PÓŁ KROKU ZA


komentarzeFacebook