Archwium > Numer 525 (05/2017) > Felietony > SPOWIEDŹ NIECZYTELNA

SPOWIEDŹ NIECZYTELNA

Chciałabym przeprosić. Wyznać wszystkie przewiny wobec liter, akapitów, przedmów oraz rozdziałów, którym poprzysięgłam swą obecność, czułość i czas. A potem złamałam dane słowo i uległam kolejnym pragnieniom, także porzuconym, zanim w ogóle doszło do zbliżenia, o spełnieniu nie wspominając.

Kolejność przeprosin będzie przypadkowa. W krótkim felietonie i tak nie pomieszczę wszystkich pospolitych zdrad, zdawkowych spojrzeń i przerwanych w pół zdania miłostek. Przepraszam więc, jak leci. Wybaczcie mi Jo Nesbø i Harry Hole, prawdziwi twardziele, którzy powróciliście w Pragnieniu, by ścigać jeszcze jednego psychopatę. Bardzo chciałabym przejeżdżać z wami właściwe stacje metra i przystanki tramwajowe, zapadać się w niewinne dreszcze wyimaginowanego strachu. Lecz cóż – są książki bardziej palące. Przepraszam więc za porzucenie ledwie zarysowanej, a już wielce zatrważającej fabuły na stronie 23. Nie mam na swoje usprawiedliwienie nic poza tym, że musiałam w trybie pilnym (i służbowym) udać się w tysiącstronicową delegację przez Sześć światów Hain Ursuli K. Le Guin, a w dodatku wybrałam się w tę wyprawę o jakieś 15 lat za późno. Bo wyśmienitą fantasy trzeba czytać umysłem młodym i ufnym, czego o moim powiedzieć się już niestety nie da. Bohaterów fantastycznej Lewej ręki ciemności przepraszam za przelotność naszej znajomości, pilnie wezwał mnie poradnik duńskiej sztuki szczęścia – Hygge, jakby stworzony dla wyzwolenia z nadmiaru: krótki, obrazkowy, niedomagający się wierności. Z tą ostatnią mam największy (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paulina Wilk - ur. 1980, reportażystka, dziennikarka, eseistka. Autorka książki "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii", nominowanej do Nagrody Literackiej Nike 2012 i wyróżnionej nagrodą Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera dla najlepszej książki podróżniczej 2011 r. Specjalizuje się w problemach Azji i kulturze współczesnej. Od 2003 do 2011 roku dziennikarka "Rzeczpospolitej". Współpracuje m.in. z tygodnikiem "Uważam Rze", magazynem "Kontynenty" i TVP Kultura. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

UCIECZKA DO ŻYCZLIWOŚCI

SUBSTANCJA BEZZAPACHOWA

RADOŚĆ JEŹDZI TACZKĄ

KRAJOBRAZ PO HARVEYU

MIĘDZY WALIZKAMI


komentarzeFacebook