Archwium > Numer 527 (07/2017) > Hygge po katolicku > CZŁOWIEK W STANIE SKUPIENIA

CZŁOWIEK W STANIE SKUPIENIA
Utyskiwanie jest moim zdaniem objawem lenistwa i pragnienia lekkiego życia. Przy czym ci, którzy utyskują, nie wiedzą, że gdyby mieli lekkie życie, utyskiwaliby jeszcze bardziej.

FOT. WOJCIECH SURDZIEL/AG


Andrzej Poniedzielski: Nie wiem, czy usłyszy pan ode mnie coś ciekawego. Nie rozumiem tej pogody – raz 29, a za chwilę 9 stopni. Człowiek nie zna dnia ani godziny. Taki nasz kraj. Oj, nie taka była moja młodość. Nie o to walczyłem.

Marcin Gutowski: Myśli pan, że inni obywatele reagują na to, co wokół, podobnie jak pan?

Chodzi o pogodę czy całą resztę?

Zacznijmy od pogody.

Ja traktuję się dość osobniczo. Nie przejmuję się innymi obywatelami. Z wiekiem coraz więcej zajmuję się sobą. I jakoś tak idzie pomału. Nie chciałbym się utożsamiać z przemyśleniami większości populacji.

To ja spróbuję oszacować: myślę, że co najmniej 90 procent rodaków podobnie jak pan reaguje na zmiany pogody.

Możliwe. To może być taki narodowy przymiot związany z naszym poziomem optymizmu.

Wyprzedził pan moje zamiary, bo chciałem rozpocząć naszą rozmowę od pytania o to, jak pan widzi dzisiejszą pogodę.

No proszę.

Spotkaliśmy się tutaj, by porozmawiać o zadowoleniu z życia.

Staram się korzystać z mądrości przekazanej przez babcię, która zwykła powtarzać, że nie ma się co denerwować na deszcz – trzeba nosić parasol. Tutaj przyszedłem z parasolem, choć to fakt, że mam z deszczem niepoukładane. Zawsze próbuje mnie zaskoczyć. Tymczasem ja najbardziej cenię sobie spokój. To on jest podstawą radości życia.

Czy kiedy utyskuje pan na pogodę, towarzyszy panu ten spokój, czy wręcz przeciwnie?

Ależ ja nie utyskuję.

To czym mnie pan przywitał, jeśli nie było to narzekanie?

To prosta

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Andrzej Poniedzielski - ur. 1954 w Iwaniskach. Poeta, satyryk, reżyser, scenarzysta i konferansjer. Jest autorem tekstów kilkudziesięciu piosenek Elżbiety Adamiak (jest jej mężem). Pisał teksty m.in. dla Edyty Geppert, Anny Marii Jopek, Seweryna Krajewskiego, Maryli Rodowicz, Lory Szafran, Grzegorza Turnaua czy Tadeusza Woźniaka. Wydał kilka tomików wierszy, płyt z własnymi piosenkami i filmów z działalności kabaretowej. Od lat związany z warszawskim teatrem Ateneum. W 2011 roku otrzymał tytuł Mistrza Mowy Polskiej. (wszystkie teksty tego autora)

Marcin Gutowski - ur. 1983, absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2006 roku reporter związany z Programem III Polskiego Radia. Prowadzi autorski program "Przyciasny beret". W 2015 roku wydał zbiór kilkuset rozmów i reportaży "Święta ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny". Mąż Magdaleny, tata siedmioletniej Marysi, czteroletniej Michaliny i trzymiesięcznej Malwiny. Mieszka pod Warszawą. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

CHODZENIE PO WODZIE


komentarzeFacebook