ZACZĘŁO SIĘ

W codziennych podróżach tramwajami, autobusami i metrem towarzyszą mi teraz pies oraz Timothy Snyder. Niewielką książkę On Tyranny amerykański historyk opublikował wkrótce po objęciu urzędu prezydenta przez Donalda Trumpa i na skutek aktualnych niepokojów w Europie, także w Polsce. Służy mi ona jako tarcza wobec politycznej rzeczywistości, coś na kształt laickiego modlitewnika. Złożona z dwudziestu króciutkich rozdziałów, jest sumą lekcji i instrukcji życia we współczesnym świecie, medytacją nad złem, a także rozważaniem o potrzebie dobra i odwagą uprawiania go.

Ta książeczka, wycyzelowana i błyskotliwa, jest stworzona do lektury ponawianej i praktykowanej – jako kompendium obejmuje zaskakująco wiele wymiarów życia. Po pierwsze Snyder uchwycił w niej zagrożenie, w jakim się znajdujemy. Jest nim powrót władzy powiązanej z systemem przemocy, niesprawowanej w imieniu ludzi, lecz dominującej i przeciwko nim skierowanej. Nazywa sprawy po imieniu: przestrzega przed tyranią. To słowo, zawarte w tytule, ma piorunujące znaczenie. Odsuwa na bok dywagacje o tym, czy można w nieskończoność stopniować pogorszenie stanu wolności i demokracji. Snyder budzi: zło już tu jest, zaczęło się. Najlepsze, co można zrobić, to reagować adekwatnie do finału, ku jakiemu zmierza. Nie czekać, sprzeciwiać się i przeciwdziałać.

Po drugie autor w klarowny i nieodparty sposób pokazuje, że już tu byliśmy – jako ludzkość doświadczyliśmy tyranii całkiem niedawno. Przywołuje XX-wieczny faszyzm, nazizm, komunizm. Pokazuje – na wypreparowanym modelu – jak się robi zło, jak się je instaluje (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paulina Wilk - ur. 1980, reportażystka, dziennikarka, eseistka. Autorka książki "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii", nominowanej do Nagrody Literackiej Nike 2012 i wyróżnionej nagrodą Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera dla najlepszej książki podróżniczej 2011 r. Specjalizuje się w problemach Azji i kulturze współczesnej. Od 2003 do 2011 roku dziennikarka "Rzeczpospolitej". Współpracuje m.in. z tygodnikiem "Uważam Rze", magazynem "Kontynenty" i TVP Kultura. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ŁADNIE Z PRZODU, BRZYDKO Z TYŁU

CZEGO NIE SŁYCHAĆ

PIĘCIU DOBRYCH LUDZI

PRAWDOPODOBIEŃSTWO PRZYJAŹNI

SPĘKANE PODESZWY


komentarzeFacebook