ŚWIĘTA CISZA
Do życia potrzebujemy swojskich dźwięków, a nawet hałasów. Problem pojawia się wtedy, gdy owych bodźców jest za dużo.

Tęsknię za ciszą. Nie tyle za tą zewnętrzną, zdefiniowaną jako stan, w którym nie rozlegają się żadne dźwięki, ale za ciszą wewnętrzną, za wyciszeniem serca i umysłu, za skupieniem na tym, co istotne. Zbyt często jestem męską wersją Marty, a za rzadko Marii… (por. Łk 10,38–42). I choć przez to moje życie nie jest wzorem do naśladowania, to tego jednego – tęsknoty za ciszą – nie wahałbym się innym polecać, bo wiem, że w niej się kryje ta najlepsza cząstka, która jest nam nie tylko dana, ale i zadana, by zacytować św. Jana Pawła II. Pisze on o tym w jednym ze swoich listów apostolskich: „W społeczeństwie, które żyje w coraz większym pośpiechu, niejednokrotnie ogłuszone przez hałas i rozpraszane przez sprawy ulotne, odkrycie wartości milczenia jest kwestią o znaczeniu życiowym”1.

Życie w hałasie

Kiedy po raz pierwszy uświadomiłem sobie, że żyję w hałasie? Właściwie trudno mówić o jednym momencie. Może najbardziej wtedy, gdy zrozumiałem, że nie widzę drzewa, choć na nie patrzę. Było to w czasie moich dorocznych rekolekcji. Próbowałem odprawić je metodą ojca Franza Jalicsa, tzn. metodą modlitwy Jezusowej2. Jalics każe iść w pierwszym dniu na łono natury i patrzeć, np. na drzewo. No i poszedłem i patrzyłem. I nic. Owszem, znalazłem piękne, rozłożyste drzewo na środku malowniczej polany w Lasku Wolskim w Krakowie, ale już po kilku chwilach wydawało mi się, że zobaczyłem wszystko, przestało mnie to ciekawić. Jalics każe jednak patrzeć dalej, nalega, by uczyć się uważności. Nie rozumiałem, o co mu chodzi, ale dzięki temu ćwiczeniu przyłapałem się na własnym nie (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stanisław Morgalla SJ - ur. 1967, jezuita, psycholog, kierownik duchowy, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, autor książek: "Dojrzałość osobowościowa i religijna"; "Miłość do kwadratu. Poradnik dla nieprzystosowanych"; "Duchowość daru z siebie"; "Przebaczenie ? bułka z masłem czy zakalec?"; "Miłość a narcyzm". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

NIGDY NIE PRZEBACZĘ!

KARNAWAŁ WŁASNEGO JA

NIENASYCENIE

JEZU - NIE UFAM TOBIE!

KOREK NA DRODZE I NATRĘTNA MUCHA


komentarzeFacebook