Archwium > Numer 528 (08/2017) > Felietony > PRZYSZŁOŚĆ PRZESZŁOŚCI

PRZYSZŁOŚĆ PRZESZŁOŚCI

Za stary jestem, by się podniecać czczym pożądaniem znajdowania w świecie miejsc i rzeczy idealnych. Nie ma takich. A fiksując się na ich wyobrażeniu (tworzonym najczęściej przez proste zanegowanie elementów danej mi rzeczywistości), popełniam jeden z najcięższych, a zarazem najmniej dostrzeganych i omawianych przez moralistów grzechów – grzech nieuważności.

Być może, jak chcą mądrzejsi ode mnie, to pycha jest korzeniem wszelkiego ludzkiego zła. Ja jednak będę twierdzić, że to nieuważność jest jego pniem. Proszę spojrzeć na mechanikę takiej na przykład zdrady: najpierw jest przemożna chęć uznania siebie i swoich pragnień za ostateczne prawo i punkt odniesienia, dalej jest jednak pominięcie osoby, którą owa zdrada zabije lub przybije, przytłumienie jej obrazu, usunięcie za parawan, tak by samym swoim istnieniem nie przeszkadzała w skierowaniu się na złą drogę. Każdy z nas ma już też pewnie swój prywatny, całkiem pokaźny cmentarzyk, na którym codziennie sygnaturka ogłasza zgon kolejnej szansy danej nam po to, byśmy wyrwali się wreszcie z dobijającej – i nas, i Boga – przeciętności, porwali się na jakiś miniheroizm, by naszym horyzontem przestało wreszcie być: „nie być złym człowiekiem”, żebyśmy stali się człowiekiem dobrym. Czyż nie?

Ileż codziennie szans na to, by nie oddać ciosu, dać jałmużnę nie z pieniędzy, ale z czasu. Ileż niewykonanych telefonów z wybaczeniem, bezinteresownie miłych SMS-ów, niedarowanych długów. Ilu miniętych po drodze biedaków: żebraków, uchodźców, chorych, na których minięcie zawsze mamy racjonalne wytłumaczeni (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Szymon Hołownia - ur. 1976, dziennikarz, publicysta, laureat nagrody "Ślad" im. bp. Jana Chrapka (2007), był dyrektorem programowym stacji Religia TV; autor wielu książek, m.in. "Tabletki z krzyżykiem", "Ludzie na walizkach", "Monopol na zbawienie", "Holyfood"; jest założycielem Fundacji Kasisi (www.fundacjakasisi.pl), wspierajacej Dom Dziecka w Kasisi w Zambii i Fundacji Dobra Fabryka (www.dobrafabryka.pl) wspierającej hospicjum w Rwandzie i szpital w Demokratycznej Republice Konga, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

SPOTKANIE

Ten przeciwnik nie gra fair

JA TYLKO NOSZĘ PACZKI

TROCHĘ CISZY

EWANGELIĄ PO GŁOWIE


komentarzeFacebook