FILM O ŻYCIU
"Frantz", reżyseria: Francois Ozon, występują: Pierre Niney, Paula Beer, Ernst Stotzner, Marie Gruber, Johann von Bulow, Cyrielle Clair; Francja, Niemcy, 2016, dystrybucja: Aurora Films.

FOT. AURORA FILMS


Czy to nie brzmi głupio? Bo o czym niby ma być film? Zawsze jest o życiu. A jednak jest w tym jakaś przewrotność, że najlepsze filmy o życiu dotykają tematu śmierci.

Nie inaczej jest w przypadku Frantza w reżyserii François Ozona. Tytułowy bohater ginie na froncie podczas pierwszej wojny światowej. Zostaje po nim zdjęcie przesłonięte kirem, pusty grób, pokój w takim stanie, w jakim go zostawił. I smutna rodzina – ojciec, matka i narzeczona Anna, mieszkająca u nich i nosząca żałobę jak wdowa. Powiedzieć o nich można, że zaledwie egzystują. Żyją, ale tak jakby już nie należeli do tego świata. Pracują, robią zakupy, jedzą posiłki. Anna nie ma jednak ochoty nigdzie wychodzić. W życiu rodziców pozostała pustka. Ojciec obwinia wszystkich Francuzów o śmierć swojego jedynaka. I nagle w ich życiu pojawia się Adrien. Wróg. I zostawia na grobie Frantza kwiaty. Potem przychodzi do ich domu. Mieszane uczucia ustępują fascynacji, kiedy rodzina się dowiaduje, że przybysz był przyjacielem Frantza jeszcze przed wojną. Na zmianę pytają o czas w Paryżu, o to, co robili, jak się poznali. Każda historia, każdy obraz związany z Frantzem, o jakim nie słyszeli, pozwala im przybliżyć go na nowo. Jakby mógł do nich wrócić tylko za sprawą opowieści. Jednak sielanka szybko się kończy. Bo przecież w filmach Ozona nic nie jest tym, czym się wydaje na pierwszy rzut oka.

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Magdalena Wojtaś - absolwentka filologii polskiej i germańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

POZWÓL SOBIE NA ŻAŁOBĘ

GŁOWĄ W MUR

KINO W DOMU, DOM W KINIE

ŻAŁOBA W TRZECH AKTACH

SZTUKA UWAŻNOŚCI


komentarzeFacebook