SUSZA

We Włoszech trwa potworna susza. Ten rok jest jednym z najcieplejszych i najbardziej suchych od ponad dwustu lat. Około dwie trzecie pól uprawnych wzdłuż Półwyspu Apenińskiego jest bez wody i coraz trudniej je nawadniać, aby ratować zbiory. Dziesięć regionów może ogłosić stan klęski żywiołowej.

Jezioro Garda – największe z włoskich jezior – ma zaledwie trzydzieści cztery procent normalnej objętości, a poziom rzeki Pad w części jej biegu wynosi trzy i pół metra poniżej wartości granicznych. To najlepiej opisuje dramatyczną sytuację w kraju. Wszystko ginie: od zboża po warzywa, od oliwek na drzewach (których połowa już spadła) aż po winogrona czy siano dla zwierząt.

16 czerwca prezydent regionu Toskanii Enrico Rossi ogłosił stan wyjątkowy z powodu braku wody. Ocenia się, że szkody z tym związane sięgają obecnie ponad 200 mln euro. A dotyczy to tylko nawadniania zbóż i roślin pastewnych. Nie oszacowano szkód w winnicach i gajach oliwnych.

Suszy towarzyszą bardzo wysokie temperatury. Kilka dni temu we Florencji były 43 stopnie. Na prowincji parę stopni mniej, ale ciągle potwornie gorąco. Meteorolodzy odwołują się do różnych demonów, by opisać niespotykane zjawiska pogodowe – mieliśmy najpierw falę upałów nazwaną imieniem dantejskiego Charona, a ostatnio nawet antycyklon Lucyfera. Przez większość dnia trzeba siedzieć w domu, a na spacery da się wyjść tylko wcześnie rano lub dopiero wieczorem.

Te wieczorne przechadzki są dość przygnębiające – pola pokrywa żółta, spalona w słońcu trawa, a lasy wyglądają jak wczesną jesienią. Niedojrzałe figi leż (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tessa Capponi-Borawska - pochodzi z Florencji. Ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie we Florencji. Przyjechała do Polski w 1983 roku. Autorka książek: "Dziennik toskański", "Moja kuchnia pachnąca bazylią" oraz "Smak kwiatów pomarańczy. Rozmowy o kuchni i kulturze". Ma czwórkę dzieci. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

OBŻARTY NIE JEST W STANIE DOBRZE MYŚLEĆ

WIĘCEJ POKORY, DRODZY RODACY

NIECH ŻYJE PROWINCJA

SPOTKANIE Z PRZYJACIÓŁMI

MOJE MIASTO


komentarzeFacebook