Archwium > Numer 530 (10/2017) > Felietony > PRZERABIANIE ZŁA

PRZERABIANIE ZŁA

Ostatnio dwukrotnie miałem okazję zadać sobie pytanie, które powraca, gdy ludzie (z których przynajmniej jeden deklaruje się jako chrześcijanin) drastycznie różnią się w wyrażanych poglądach.

W takiej sytuacji na tapetę wyciągane są zwykle wskazania Jezusa z 18. rozdziału Ewangelii św. Mateusza, nakazujące upomnieć grzesznika w cztery oczy, następnie zaangażować w sprawę jeszcze dwie czy trzy osoby, a później „donieść Kościołowi”. To właśnie uczynił niedawno pewien dominikanin, wysyłając publiczny donos (do prowincjała, ale podany via media) na swojego współbrata, z którego poglądami (oraz – przyznać trzeba – nadpobudliwością medialną) się nie zgadza. Donos, chciałoby się rzec, utrzymany w najwyższych jakościowych rejestrach „branżowej” stylistyki: pełen jakże głębokiego zatroskania, dramatycznej ekspozycji ran zadanych przez nieprawomyślnego, patriotycznych i religijnych wykrzykników, wreszcie – rozdzierającej do szczętu serce czytelnika – braterskiej pokory i synowskiego oddania.

Dosłownie parę dni później chciałem donieść i ja. Jedna z moich fundacji otrzymała publicznym kanałem serię wiadomości od pana, który zwyzywał naszych podopiecznych od zasługujących na wdeptanie w asfalt „czarnuchów”, a po zwróceniu mu uwagi, rozwijał się dalej w malowniczych słowach, odmawiając człowieczeństwa wszystkim, którzy nie mają zaszczytu należeć do ubóstwianej przezeń białej rasy oraz naszego narodu, który udał się wszak Panu Bogu zdecydowanie lepiej od Syryjczyków, że o Niemcach nie wspomnę. To nie było (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Szymon Hołownia - ur. 1976, dziennikarz, publicysta, laureat nagrody "Ślad" im. bp. Jana Chrapka (2007), był dyrektorem programowym stacji Religia TV; autor wielu książek, m.in. "Tabletki z krzyżykiem", "Ludzie na walizkach", "Monopol na zbawienie", "Holyfood"; jest założycielem Fundacji Kasisi (www.fundacjakasisi.pl), wspierajacej Dom Dziecka w Kasisi w Zambii i Fundacji Dobra Fabryka (www.dobrafabryka.pl) wspierającej hospicjum w Rwandzie i szpital w Demokratycznej Republice Konga, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

NIEBO ZWIERZĄT

IDĘ SPAĆ

MATEMATYKA DOBRA I ZŁA

Batalia o puste piekło

JA TYLKO NOSZĘ PACZKI


komentarzeFacebook