Archwium > Numer 530 (10/2017) > Felietony > POCZĄTEK JESIENI

POCZĄTEK JESIENI

Pewien florencki taksówkarz wyznał mi, że dla niego i jego kolegów wrzesień i październik to złote miesiące: turystów wciąż dużo, ale trochę innego rodzaju, są bardziej „powolni”, skupieni i – co najważniejsze – zamożni, stąd oczywiście jego zachwyt. Rzeczywiście odnoszę wrażenie, że wczesna jesień jest idealnym momentem, żeby zwiedzać miasto bez nieznośnych upałów i tłumów przepychających się przez Most Złotników. Od paru lat, podobnie jak w Rzymie, Wenecji i Mediolanie, stałym elementem krajobrazu, wśród tłumu zwiedzających, jest coraz większa liczba przedstawicieli wojska i sił porządkowych, a pojazdy opancerzone na ulicach nikogo już nie dziwią. Takie czasy – rosnącego strachu przed zamachami terrorystycznymi. Czasami sama się zastanawiam, czy iść przez zatłoczony plac przed ratuszem albo przepychać się obok katedry, czy omijać je małymi uliczkami. Burmistrz Dario Nardella ogłosił niedawno, że zamiast betonowych zapór przy wjazdach na najbardziej uczęszczane ulice miasto ustawi ogromne i ciężkie donice z kwiatami. „Nie możemy – powiedział – dać się szantażować przez terrorystów i zamieniać nasze miasta w bunkry wojskowe”. Bardzo popieram ten styl myślenia.

***

Tymczasem w Palazzo Strozzi od 21 września do końca roku można zwiedzać wystawę zatytułowaną „Il Cinquecento a Firenze” poświęconą sztuce drugiej połowy XVI wieku w naszym mieście. Ma ona podkreślać wyjątkowość tej epoki, która na zawsze zostawiła swój ślad w historii miasta, zarówno pod względem kul (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tessa Capponi-Borawska - pochodzi z Florencji. Ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie we Florencji. Przyjechała do Polski w 1983 roku. Autorka książek: "Dziennik toskański", "Moja kuchnia pachnąca bazylią" oraz "Smak kwiatów pomarańczy. Rozmowy o kuchni i kulturze". Ma czwórkę dzieci. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

NOTATKI Z LETNIEGO PAMIĘTNIKA

NOSTALGIA

STARY ŚWIAT INACZEJ POKAZANY

SYNDROM STENDHALA

WIĘCEJ POKORY, DRODZY RODACY


komentarzeFacebook