Archwium > Numer 546 (02/2019) > Felietony > KOBIETY NA ZAKRĘCIE

KOBIETY NA ZAKRĘCIE

Jarosław Mikołajewski

Kiedy Janek trafił do szpitala na oddział dla uzależnionych, pielęgniarka, widząc, że odwiedza go piękna żona, a z nią piękne córki, powiedziała: „Wie pan, dziwię się panu… Taka wspaniała rodzina…”. Co miało oznaczać mniej więcej tyle: „Dlaczego pan pije, skoro pan nie ma powodu?”. I jeszcze: „Dlaczego postanowił pan zepsuć sobie życie?”. Mówiąc wprost: „Dlaczego pan postanowił zostać alkoholikiem i wszystko roztrwonić?”. Były te słowa pielęgniarki wyrazem przeświadczenia, że alkoholizm to los nieudaczników, źle poślubionych, pechowo urodzonych, rozczarowanych dziećmi, zdradzonych, porzuconych, wyrzuconych z pracy, niezdolnych, i co tam jeszcze. I oto Kinga Dębska zrobiła film, który przypomina, że uzależnienie to choroba demokratyczna, słabo znająca się na wykształceniu, pozycji społecznej, talentach, urodzie, perspektywach kariery. Choroba, która to, co najlepsze i najcenniejsze, przerabia na szmatę. Z nami włącznie, w pierwszym szeregu.

Bohaterami Zabawa zabawa są kobiety. Trzy kobiety trzech pokoleń, które prócz alkoholizmu łączy potencjalnie albo realnie wysoki status. Jedna (gra ją Dorota Kolak) jest ordynatorem w szpitalu pediatrycznym. Druga (grana przez Agatę Kuleszę) – prokuratorem. Trzecia (w tej roli Maria Dębska) – studentką na błyskotliwym stażu w nowoczesnej firmie. Świat nie jest dla nich niedobry. Otrzymują od niego codzienną dawkę respektu, powodzenia, a także szeroki margines tolerancji. I tu się rodzi pierwsze pytanie: Czy nie za szeroki? Czy mąż pani prokurator, polityk (g (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Mikołajewski - ur. 1960, poeta, tłumacz z języka włoskiego, eseista, reporter. W latach 2006-2012 dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie. Ostatnio wydał "Wielki przypływ" reportaż o włoskiej wyspie Lampedusa, tom poetycki "Żebrak" i książkę dla dzieci "Wędrówka Nabu". Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

PODPATRYWANIE BOGA

ZAPOMNIANY PATRON NASZEGO SUMIENIA

DOKTOR Z LAMPEDUSY

APOLOGIA ZAKOPANEGO

A JA GO LUBIĘ


komentarzeFacebook