Archwium > Numer 451 (03/2011) > W objęciach pornografii > Kto pożądliwie patrzy na kobietę

Kto pożądliwie patrzy na kobietę
Ludzka seksualność jest stworzona i zaplanowana przez Boga i trzeba ją traktować jako Boży dar, wielkie dobro, które należy przeżywać w pełni po ludzku, duchowo i cieleśnie.

W Ewangelii św. Mateusza, w Kazaniu na Górze, które jest kodeksem nowej moralności, Jezus zwraca się do słuchaczy: „Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż! A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa” (Mt 5,27–28). Dla naszego przeżywania seksualności bardzo ważne jest, jak zinterpretujemy te słowa.

Tylko po ciemku

W interpretacji manichejskiej słowa Jezusa: „kto pożądliwie patrzy na kobietę” wskazują na grzeszność samych pragnień seksualnych, rozbudzania się, namiętności. Utożsamienie zła i grzechu z psychoseksualnymi reakcjami ludzkiego ciała wywraca całkowicie duchowość chrześcijańską. Oznacza to, że Jezus zaostrzył ocenę moralną do tego stopnia, że złe i nieczyste są nie tylko czyny, ale i pragnienia seksualne utożsamiane z sercem człowieka.

Oskarżenie ciała, czyli psychoseksualnych reakcji człowieka, prowadzi do specyficznego rozumienia czystości, która oznacza rezygnację z przyjemności seksualnej. Prawdziwa, dana od Boga, czysta miłość małżeńska istnieje dopóty, dopóki małżonkowie nie rozpalą w sobie ognia zmysłowości. Narastające podniecenie zabija delikatność i czystość duchowej miłości. Dlatego małżonkom podejmującym akt seksualny powinna towarzyszyć intencja poczęcia dziecka, która nada moralny sens współżyciu i usprawiedliwi zło rozbudzania się. Trzeba jednak zrobić wszystko, aby się nie rozbudzać ponad to, co konieczne, i tym samym ograniczyć, na ile to możliwe, przeżywanie przyjemności. W niektórych kulturach zalecane jest współżycie t (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Ksawery Knotz OFMCap - ur. 1965, od 1991 roku kapłan zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, dr teologii pastoralnej, studiował na PAT w Krakowie, we Fryburgu i na KUL-u, specjalizuje się w duszpasterstwie małżeństw, autor książek: "Akt małżeński. Szansa spotkania z Bogiem i współmałżonkiem", "Seks jakiego nie znacie. Dla małżonków kochających Boga", "Nie bójcie się seksu, czyli kochaj i rób co chcesz", "Seks jest boski. Erotyka katolika", "Puzzle małżeńskie"; redaktor naczelny portalu www.szansaspotkania.net. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ZREDUKOWANY DO SENSACJI

Zasady moralnej oceny czynów

Obrona wiary katolickiej czy negacja sakramentu małżeństwa?

ABY BÓG NAM BŁOGOSŁAWIŁ

Magia jako herezja


komentarzeFacebook