Archwium > Numer 451 (03/2011) > W objęciach pornografii > Kto pożądliwie patrzy na kobietę

Kto pożądliwie patrzy na kobietę
Ludzka seksualność jest stworzona i zaplanowana przez Boga i trzeba ją traktować jako Boży dar, wielkie dobro, które należy przeżywać w pełni po ludzku, duchowo i cieleśnie.

W Ewangelii św. Mateusza, w Kazaniu na Górze, które jest kodeksem nowej moralności, Jezus zwraca się do słuchaczy: „Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż! A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa” (Mt 5,27–28). Dla naszego przeżywania seksualności bardzo ważne jest, jak zinterpretujemy te słowa.

Tylko po ciemku

W interpretacji manichejskiej słowa Jezusa: „kto pożądliwie patrzy na kobietę” wskazują na grzeszność samych pragnień seksualnych, rozbudzania się, namiętności. Utożsamienie zła i grzechu z psychoseksualnymi reakcjami ludzkiego ciała wywraca całkowicie duchowość chrześcijańską. Oznacza to, że Jezus zaostrzył ocenę moralną do tego stopnia, że złe i nieczyste są nie tylko czyny, ale i pragnienia seksualne utożsamiane z sercem człowieka.

Oskarżenie ciała, czyli psychoseksualnych reakcji człowieka, prowadzi do specyficznego rozumienia czystości, która oznacza rezygnację z przyjemności seksualnej. Prawdziwa, dana od Boga, czysta miłość małżeńska istnieje dopóty, dopóki małżonkowie nie rozpalą w sobie ognia zmysłowości. Narastające podniecenie zabija delikatność i czystość duchowej miłości. Dlatego małżonkom podejmującym akt seksualny powinna towarzyszyć intencja poczęcia dziecka, która nada moralny sens współżyciu i usprawiedliwi zło rozbudzania się. Trzeba jednak zrobić wszystko, aby się nie rozbudzać ponad to, co konieczne, i tym samym ograniczyć, na ile to możliwe, przeżywanie przyjemności. W niektórych kulturach zalecane jest współżycie t (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Ksawery Knotz OFMCap - ur. 1965, od 1991 roku kapłan zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, dr teologii pastoralnej, studiował na PAT w Krakowie, we Fryburgu i na KUL-u, specjalizuje się w duszpasterstwie małżeństw, autor książek: "Akt małżeński. Szansa spotkania z Bogiem i współmałżonkiem", "Seks jakiego nie znacie. Dla małżonków kochających Boga", "Nie bójcie się seksu, czyli kochaj i rób co chcesz", "Seks jest boski. Erotyka katolika", "Puzzle małżeńskie"; redaktor naczelny portalu www.szansaspotkania.net. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ZREDUKOWANY DO SENSACJI

Obrona wiary katolickiej czy negacja sakramentu małżeństwa?

Zasady moralnej oceny czynów

PRZEDZIWNA SIŁA

Kościół otwarty - Kościół zamknięty


komentarzeFacebook