Wszystko na pokaz
Jeżeli kochasz swoje dziecko, absolutnie nie mów mu o Bogu. To złamie mu życie. Natomiast wyjaśnij, czym jest cipka, do czego służy siusiak, a na koniec nakreśl wspaniałe perspektywy, jakie daje poczciwa, stara kupa.

Wydawnictwo Czarna Owca postanowiło zrobić porządek w sferze wychowania dzieci, publikując w ubiegłym roku serię książek pod wiele obiecującymi tytułami: Wielka księga cipek, Wielka księga siusiaków, Boga przecież nie ma. Ktokolwiek z nowoczesnych rodziców miałby jeszcze choć cień wątpliwości, jak wychowywać dziecko, może sięgnąć po jedną z tych pozycji, a najlepiej po wszystkie. Uwaga dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, o co chodzi: właśnie otworzył się nowy front wojny o nasze dzieci. A może już trwa w najlepsze, tylko myśmy przegapili jej początek?

Miej swoje powody!

Cykl otwiera nieduża pod względem formatu, lecz wielka treścią książka Patrika Lindenforsa Boga przecież nie ma. Teza wyłożona w tytule – zdaniem autora – nie podlega żadnej dyskusji, choć manipulowane od kołyski przez kler dzieci mogą mieć niejakie kłopoty z ustaleniem, jak jest naprawdę. Propaganda ogłupionych religią rodziców też robi swoje.

Na szczęście Lindenfors spieszy dziatwie z odsieczą. Przy tym zawsze dobiera trafne argumenty. Dlaczego miałbyś wierzyć? Bo wszyscy to robią? Nie bądź śmieszny. Popatrz: „Kiedyś ludzie wierzyli, że Ziemia jest płaska. Ale to nieprawda”. I co? Jakbyś wyglądał, gdybyś w średniowieczu wierzył, że glob to nie glob, a talerz? To nic, że nawet Umberto Eco w swoich felietonach wyśmiał ten stereotyp („Czy wiecie, że nikt nie twierdził, iż ziemia jest płaska?”), dowodząc, że „już Ptolomeusz w drugim wieku po Chrystusie zdołał podzielić glob na trzydzieści sześć stopni południkowych, Eratostenes w trzecim wieku przed Chrystusem – z całk (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jacek Kowalski - ur. 1972, absolwent polonistyki na UAM w Poznaniu, dziennikarz "Gazety Wyborczej" w Bydgoszczy, mieszka w Kruszwicy, jest żonaty, ma trzech synów. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Siedem grzechów głównych

PRZYPOWIEŚĆ MA SIĘ DOBRZE

Wszyscy kłamią

Wszyscy dłużnicy "Niedźwiedzia"

Źle się kojarzy


komentarzeFacebook