Archwium > Numer 451 (03/2011) > Felietony > Arcybiskup Życiński gra dalej

Arcybiskup Życiński gra dalej

Księdza Józefa Życińskiego spotkałem po raz pierwszy w 1986 roku w Krakowie, podczas studiów filozoficznych. Miałem z nim wykład z kosmologii. Oczytany w najnowszej, amerykańskiej literaturze przedmiotu, Ksiądz profesor otwierał przed studentami szerokie intelektualne perspektywy w dość przaśnej atmosferze lat 80. XX wieku. Dotąd pamiętam, z jaką pasją tłumaczył nam koncepcję Boga u Whiteheada. Kilka lat później opublikował książkę Bóg Abrahama i Whiteheada – jedną z około pięćdziesięciu, które napisał. Pamiętam też egzamin, który miał posmak gry. „Ma ksiądz czwórkę” – zwykł mówić w pewnym momencie profesor Życiński. I pytał: „Gramy dalej?”. Ha! Można było wygrać piątkę, ale i przegrać obiecaną już czwórkę. Ksiądz profesor zadawał czasami nieoczekiwane pytania. Kiedyś jednemu z moich współbraci udało się udzielić zaskakującej odpowiedzi. Profesor zapytał: „Proszę sobie wyobrazić, że w odludnym miejscu leży kaloryfer. Co zrobi hydraulik, gdy go znajdzie? A co w tej sytuacji zrobiłby kosmolog?”. Na co student jezuita, który przed wstąpieniem do zakonu był majstrem na budowie, odrzekł bez wahania: „No, jak kaloryfer dobry, to kosmolog też by go wziął”. Ksiądz Życiński zaczął się śmiać i postawił jezuicie majstrowi dobrą ocenę.

Kiedy w 1990 roku został biskupem w Tarnowie, pomyślałem, że polski episkopat stał się tym samym mocniejszy. Z drugiej jednak strony było mi szkoda, że profesor Życiński będzie musiał się ograniczyć w swej pracy naukowej, w dawaniu wykładów i konferencji. Gdyby na przykład ksiądz J&oa (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, dziekan Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Różne oblicza Ducha" (2005), "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy" (2012), "Czy Jezus mógł się przeziębić?" (2015), "Między herezją a dogmatem" (2015). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Polonijne pisanki

Kawa dla Giertycha

Prof. Geremek i pies Maksio

Rozkwit czy upadek?

Zderzenie z Naphtą


komentarzeFacebook