Archwium > Numer 451 (03/2011) > Felietony > Kazimierzowi Kasiczowi wspomnienie

Kazimierzowi Kasiczowi wspomnienie

Kochany Profesorze!

Obudziłeś mnie, odchodząc z tego świata. Obudziłeś mnie wyraźnie, bo zamierzałem pospać, aby wyleczyć przeziębienie. Ale ktoś kazał mi wstawać. I wtedy otrzymałem wiadomość o Twojej śmierci, Profesorze. A mieliśmy ostatnimi czasy szczególną łączność i porozumienie. Coraz bliżej było nam do siebie.

Śpieszę, aby pośród wielu głosów nie zabrakło głosu dawnych uczniów i dawnych wychowanków z pierwszych lat Twojej nauczycielskiej działalności, Kochany Profesorze.

Cóż takiego było w Tobie, że dziś, po latach przeżywamy z bólem Twoje odejście? Cóż takiego było, że Twoje odejście jest dla nas stratą, zburzeniem pewnych układów, które trwając – nas budowały? Wszyscy wiemy o Twoich zasługach i osiągnięciach. Byłeś, Profesorze, legendą regionu, autorytetem, osobowością, wybitnym pedagogiem, doktorem nauk humanistycznych, autorem wielu publikacji, Kresowiakiem zaślubionym ze Śląskiem, niebywałą syntezą wiedzy i wrażliwości, człowiekiem pełnym dobroci, pszczelarzem, człowiekiem Kościoła i wiary, sodalisem mariańskim… a przede wszystkim naszym nauczycielem i wychowawcą.

Widziałeś w nas nie przedmioty pedagogicznej obróbki, ale ludzi. Ludzi z przyszłością. Byłeś, Profesorze, dla nas autorytetem w czasach, kiedy dyktatura partii była „jedyną wyrocznią i ustami prawdy”.

Dzisiaj nie może zabraknąć naszego gł (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Jaki ornat?

Polonez kardynała Schönborna

Toast

Bitwa

Beatyfikacja i co dalej?


komentarzeFacebook