Lubiłem być biskupem
Podczas pierwszej mszy świętej, którą odprawiłem jako ksiądz katolicki, ochrzciłem własną wnuczkę. Ksiądz chrzci swoją wnuczkę - niezbyt często się to zdarza, prawda?

Jak to jest: tuż przed emeryturą decydować się na rozpoczęcie nowego życia?

Do emerytury zostało mi jeszcze trochę czasu – mam 58 lat. Zresztą księża katoliccy w Anglii przechodzą na emeryturę później niż anglikańscy – w wieku 75 lat, a nie 65.

I podoba się księdzu taka perspektywa?

Nie podoba się mojej żonie. Miała nadzieję na spokojne życie na emeryturze. (śmiech)

Żona księdza też zdecydowała się na przejście do Kościoła katolickiego?

Tak. Moja córka została katoliczką jeszcze wcześniej, w czerwcu ubiegłego roku – i to też nam pomogło. Jej mąż jest głęboko wierzącym katolikiem. Zawsze wiedziałem, że ona też zostanie katoliczką, bo nie widzę sensu w tym, by małżonkowie chodzili do różnych kościołów. Córka podjęła ostateczną decyzję, kiedy zaszła w ciążę. Dziecko urodziło się w październiku 2010 roku. Ochrzciłem je podczas pierwszej mszy świętej, którą odprawiłem jako ksiądz katolicki. Ksiądz chrzci swoją wnuczkę – niezbyt często się to zdarza, prawda? (śmiech)

Chyba że się jest świeckim diakonem stałym.

Albo byłym księdzem anglikańskim, jak ja. Ale to ciągle rzadkie przypadki.

Ksiądz jest jedynym żonatym duchownym, który – jako ordynariusz – praktycznie pełni funkcję biskupa. Jak się ksiądz z tym czuje?

Dość dziwnie. Wszystko jest dla mnie zupełnie nowe. Myślę, że to pierwszy wypadek w historii Kościoła katolickiego, że ordynariusz jest żonatym mężczyzną. Nie mam w tej (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Keith Newton - ur. 1952 w Liverpool, były duchowny anglikański, 15 stycznia tego roku przyjął święcenia kapłańskie w katedrze Westminster w Londynie, jest ordynariuszem Ordynariatu Personalnego Matki Bożej z Walshingam, ma żonę, troje dzieci i jedną wnuczkę. (wszystkie teksty tego autora)

Jolanta Brózda-Wiśniewska - ur. 1974, dziennikarka, publicystka, krytyk muzyczny. Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. W latach 2000-2008 dziennikarka działu kultury "Gazety Wyborczej" w Poznaniu. Publikowała także w "Uważam Rze", "Tygodniku Powszechnym", "Ruchu Muzycznym" i "Canorze". Jest mężatką, ma dwóch synów, mieszka w Anglii. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

MOTYLE W BRZUCHU KONTRA ODKURZACZ

Choroba naddokładności

DOSTAWA OD MICKA JAGGERA

Randka z Vaticaną

WYSPY NIEWIEDZY


komentarzeFacebook