Archwium > Numer 452 (04/2011) > Orientacje > Dwa życia Dominika

Dwa życia Dominika

Film rozpoczyna się piękną pieśnią Franza Schuberta Der Doppelgänger w przejmującym wykonaniu polskiego barytona Szymona Komasy. Jej słowa napisał Heinrich Heine w 1828 roku, czyli w roku śmierci kompozytora. Utwór opisuje niezwykłe zdarzenie. Oto człowiek w innym człowieku rozpoznaje samego siebie, jakby swego sobowtóra. Ale Doppelgänger znaczy po niemiecku nie tylko: sobowtór. Według germańskich wierzeń określenie to odnosi się do złego brata bliźniaka, o którym nie wiemy, że istnieje, lub do naszego drugiego „ja”. A temu, któremu zdarzy się ujrzeć swego Doppelgängera, pisana jest nieuchronna katastrofa.

Rodzina w odwrocie

Jan Komasa (ur. 1981) znany jest polskiej publiczności jako autor jednej z trzech nowel składających się na Odę do radości, jednak dopiero Sala samobójców stała się jego samodzielnym debiutem fabularnym. Reżyser snuje tu poruszającą opowieść o podwójnym życiu młodych ludzi rozpiętym między światem realnym a wirtualnym. Dominik (świetny Jakub Gierszał), główny bohater tej historii, przytłoczony problemami w szkolnym towarzystwie i pozbawiony rodzinnego wsparcia, daje się wciągnąć w świat internetu, gdzie spotyka przyjaznych mu ludzi, zostaje zaakceptowany, czuje się wręcz jak w domu. Tym samym wycofuje się całkowicie z normalnego życia, by porzucić nadwrażliwą skórę ziemskiego cierpiętnika i przywdziać kostium cyfrowego awatara.

Niestety świat wirtualny tak naprawdę rządzi się tymi samymi prawami, co rzeczywistość. Pomimo wielu nowych możliwości, jakie oferuje, nie jest wolny od zawiści, podstępu i w koń (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Konrad Sawicki - ur. 1974, absolwent teologii, publicysta, redaktor "Więzi", współpracownik "Tygodnika Powszechnego" i Deon.pl. Żonaty, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Nasze polskie Cannes

Strategia a la Benedykt

BEZ ZNIECZULENIA

ZAMKNIJ OCZY I IDŹ

Między ziemią a niebem


komentarzeFacebook