Archwium > Numer 452 (04/2011) > Felietony > Dialog z grobami pobielanymi

Dialog z grobami pobielanymi

Kiedyś wdałem się w dość ożywiony spór na forum www.jezuici.pl/rozmawiamy. W końcu jedna z internautek przysłała mi post z cytatem z Drugiego Listu do Tymoteusza: „A sługa Pana nie powinien się wdawać w kłótnie, ale ma być łagodnym względem wszystkich […]. Powinien z łagodnością pouczać wrogo usposobionych…” (24–25). Hm… może ma rację – pomyślałem – nie powinienem być ostry w polemikach. Tyle, że na jeden cytat biblijny zawsze można znaleźć drugi, który pokazuje rzeczywistość od innej strony. Biblia nie jest bowiem jakąś ideologią, ale ciągiem wydarzeń, i żadne wyrwane z całości zdanie nie zwalnia nas z konieczności rozeznawania, co w danej sytuacji trzeba zrobić.

Popatrzmy na Jezusa. „Uczcie się ode Mnie – mówił – bo jestem cichy i pokorny sercem” (Mt 11,29). W Nim wypełniło się słowo Izajasza o Słudze, który nie zasłonił swej twarzy „przed zniewagami i opluciem” (50,6). Z drugiej strony Mistrz z Nazaretu wchodził w konflikty, szczególnie wówczas, gdy dostrzegał hipokryzję u swoich oponentów. Chrystus nieraz kierował do faryzeuszów i uczonych w Piśmie ostre słowa: „Biada wam […] obłudnicy! Bo podobni jesteście do grobów pobielanych, które z zewnątrz wyglądają pięknie, lecz wewnątrz pełne są kości trupich i wszelkiego plugastwa” (Mt 23,27). Adresaci tych słów wyrażali swe oburzenie: „Tymi słowami nam ubliżasz” (Łk 11,45). Jan Chrzciciel, o którym Jezus powiedział, że to największy „między narodzonymi z niewiast” (Mt 11,11), wzywał do nawr&oacut (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Autorytetów brak!

Aroganckie nowinki w Kościele

Od Rydzyka do Owsiaka

Demiurgowie europejskich wartości

Prowincjałki z Loyoli


komentarzeFacebook