Archwium > Numer 449 (01/2011) > Orientacje > Między ziemią a niebem

Między ziemią a niebem

Ludzie Boga
reż. Xavier Beauvois Francja 2010

”Ja rzekłem: Jesteście bogami i wszyscy – synami Najwyższego” – Xavier Beauvois rozpoczyna swój film wersetem psalmu (Ps 82,6), który w wieloznaczny sposób naznacza ten obraz pięknem i tragizmem ludzkiej egzystencji.

Memento mori

Najpierw oglądamy codzienne życie wspólnoty francuskich mnichów z zakonu trapistów: ich ciche modlitwy, melodyjne śpiewy, skromne posiłki, różnorodne prace, rozmowy oraz koegzystencję z miejscową islamską ludnością. Szara codzienność klasztoru położonego w górach Atlas, w algierskiej wiosce Tibhirine. Z tych obrazów na pierwszy plan wybija się cudowny spokój, który z pustelni promieniuje na otoczenie. Spokój, który z kinowego ekranu promieniuje też na widza. W tej części filmu prawie zapominamy o tym, że finał opowieści musi być tragiczny.

Od początku wiemy, że w spokój wspólnoty trapistów wtargną islamscy ekstremiści i że mnisi zginą. Ich historia jest powszechnie znana, a jeśli nawet do kogoś nie dotarły informacje o głośnych wydarzeniach z 1996 roku, to Gutek Film, polski dystrybutor Ludzi Boga, informuje o nich w zwiastunach i materiałach promocyjnych. Ogląda się więc ten obraz w napięciu i oczekiwaniu na śmierć. To, że znamy zakończenie, można by uznać za pewien dyskomfort, który odbiera przyjemność odbioru. Jednak postawienie widza wobec śmierci ma tę dobrą cechę, że w pewien sposób zbliża go do sytuacji bohaterów, którzy śmierci mogą się spodziewać w (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Konrad Sawicki - ur. 1974, absolwent teologii, publicysta, redaktor "Więzi", współpracownik "Tygodnika Powszechnego" i Deon.pl. Żonaty, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Strategia a la Benedykt

ZAMKNIJ OCZY I IDŹ

Królewska mowa

NIEBA NIE BĘDZIE

RAKOWE DZIEDZICTWO


komentarzeFacebook