Archwium > Numer 449 (01/2011) > Felietony > Żyd broni krzyża

Żyd broni krzyża

Paweł Apostoł twierdził co prawda, że Chrystusowy krzyż jest zgorszeniem dla Żydów, ale dla Josepha Weilera, wierzącego Żyda, zgorszeniem jest to, że Europa chce usuwać krzyże z miejsc publicznych. ”Jeśli lekceważy się tożsamość religijną kogoś, to tym samym lekceważy się tożsamość każdego innego wyznania, również mojego” – twierdzi Weiler, który jako prawnik podjął się obrony krzyży przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Chodzi o spór w jednej z włoskich szkół. Rząd włoski, odwołujący się od pierwszego orzeczenia Trybunału, które de facto nakazuje zdjęcie krzyży, wspierany jest przez 10 innych państw członkowskich Rady Europy. Do procesu w charakterze strony trzeciej (amicus curiae) przystąpiły Armenia, Bułgaria, Cypr, Grecja, Litwa, Malta, Monako, San Marino, Rumunia i Rosja. Są one reprezentowane właśnie przez Weilera. Szkoda, że polski rząd nie zdecydował się na wsparcie Włochów w walce z ideologami ze Strasburga.

W grudniu ukazał się interesujący wywiad z profesorem Weilerem w watykańskim ”L’Osservatore Romano”. Weiler z uśmiechem zapewnia, że nie jest kryptochrześcijaninem ani nie zamierza nawrócić się na chrześcijaństwo. Niemniej jednak w imię podstawowych zasad, a przede wszystkim – moim zdaniem – rozsądku i logicznego myślenia, broni krzyża. Opisując obecną walkę z krzyżem w Europie, żydowski prawnik nie stosuje pojęcia ”chrześcijanofobia”, lecz ”chrystofobia”, by w ten sposób zwrócić uwagę, że istotą sprawy jest niechęć do Jezusa Chrystusa. Jego zdaniem, ci, którzy nie chcą krzyży we wł (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Odważni inaczej

RAPORTY O STANIE KOŚCIOŁA

Spór o grzech i spowiedź

Prof. Geremek i pies Maksio

NIE Z TEGO ŚWIATA


komentarzeFacebook