Kłopot z adwentem
Czego się spodziewamy po przyszłości, my - chrześcijanie? Wymarcia? Zalania przez islam? Postępującej dalej wewnętrznej degradacji aż po brak wyczucia własnej tożsamości? A może po naszej wierze nie spodziewamy się już niczego?

Jest wielowymiarowy. Zapewne, nieredukowalny jedynie do obszaru popkultury, świata hipermarketowej reklamy i bożonarodzeniowych jarmarków w każdym większym mieście. W Nowym Jorku, przed Rockefeller Center choinkę już postawiono – lampki zapłoną 30 listopada. Do tego czasu nastrój świąteczny opanuje wszystkie sklepy – nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i u nas: promocje, superoferty, ze wszechobecnym Mikołajem. To przecież główny bohater świąt, z kolędami w najprzeróżniejszych wersjach: ludowej, jazzowej, klasycznej, z tekstem, bez tekstu. Do tego dekoracje: gwiazdy, aniołowie, sanie, renifery, śnieżynki, lampki, choinki, bombki. I prezenty. Prezenty. Prezenty. Od początku grudnia. Cztery tygodnie przed czasem. Dokładnie tyle, ile trwa (trwał?) ADWENT.

Nostalgia

Można się oburzać. Lepiej jednak chyba zapytać o samych siebie. Może się bowiem okazać, że ów panujący wokół „bez-adwent” przekłada się także na nasze przeżywanie wiary. Wywołuje – oprócz oburzenia – wyłącznie nostalgię za dawnymi czasami. Dawniej to było normalnie! Adwent był czasem niemal pokutnym – duchowo niewiele odbiegającym od Wielkiego Postu. Zatem: umartwienie, wyciszenie, rezygnacja z zabaw, mobilizacja. I RORATY. Droga nad ranem do kościoła. Po ciemku, jeszcze w nocy. Z lampionami. Dzieci, dorośli, młodzież. Wszyscy. W kościele płonąca świeca – znak Maryi. I wieniec z czterema świecami – zapalanymi stopniowo – w miarę wypełniania się czasu oczekiwania… Z pamięcią jeszcze o dawnych zwyczajach – choćby o tym, jak to na roratach przedstawici (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


abp Grzegorz Ryś - ur. 1964, arcybiskup metropolita łódzki, w latach 2011 - 2017 biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji działającego przy Konferencji Episkopatu Polski. Jest profesorem historii Kościoła, do 2011 roku był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

TEJ NOCY NIE BĘDZIEMY SPALI

Ochrzczona wersja Machiavellego?

TU CHODZI O MIŁOŚĆ

JEDEN KOŚCIÓŁ PODZIELONYCH CHRZEŚCIJAN

IDĄCY PO ŚLADACH


komentarzeFacebook