Archwium > Numer 448 (12/2010) > Reportaż > Wszyscy dłużnicy "Niedźwiedzia"

Wszyscy dłużnicy "Niedźwiedzia"
Gdyby nie Marek Niedźwiecki i jego Lista Przebojów, gdyby nie popołudnia u Kuby i kolorowo zapisane zeszyty, życie Jacka potoczyłoby się zupełnie, ale to zupełnie inaczej. Życie Natalii już by się nie potoczyło.

Jeżeli są programy radiowe, zasługujące na miano „kultowych”, to Lista Przebojów Programu III na pewno wlicza się w ich poczet. Audycja stworzona w 1982 roku przez Marka Niedźwieckiego, popularnie nazywanego „Niedźwiedziem”, szybko stała się zjawiskiem społecznym. Do legendy przeszły masowe, protestacyjne spacery ludzi w czasie „Dziennika Telewizyjnego”, którym towarzyszyły dźwięki kultowej audycji, a także nagrywanie kolejnych emisji na magnetofony szpulowe czy kasetowe. Lista ma miliony fanów, nieformalnych stron i forów internetowych. I jest bardzo popularna na Facebooku, a to o czymś świadczy w dzisiejszych czasach…

W piątek 29 października nadano 1500 notowanie Listy Przebojów Programu III.

Zeszyty

Jacek Y. Łuczak z Poznania zapamiętał z dzieciństwa sporo rzeczy, ale najbardziej wbiła mu się w pamięć cotygodniowa wędrówka na piąte piętro bloku na osiedlu Jagiellońskim. Wieczorami – w piątki lub soboty paczka dobrych kolegów spotykała się regularnie u jednego z nich, by słuchać Listy Przebojów Programu III Polskiego Radia i ją na bieżąco komentować.

Zaczął w 1982 roku – jako 10-latek. – No i potem poszło. Spotykaliśmy się z kolegami z podwórka u Kuby (to ten z piątego piętra). To był cały rytuał. Zbieraliśmy się w podgrupach – włączaliśmy sobie radio z „jamnika” (długi, wąski radiomagnetofon na dwie kasety, jedna z ikon lat 80. – przyp. J.K.) i słuchaliśmy Niedźwieckiego.
Jednak nie było to takie zwyczajne słuchanie dla słuchania. – Myśmy sobie te Li (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jacek Kowalski - ur. 1972, absolwent polonistyki na UAM w Poznaniu, dziennikarz "Gazety Wyborczej" w Bydgoszczy, mieszka w Kruszwicy, jest żonaty, ma trzech synów. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Siedem grzechów głównych

Źle się kojarzy

PRZYPOWIEŚĆ MA SIĘ DOBRZE

Śledztwo ostateczne

Wszyscy kłamią


komentarzeFacebook