Archwium > Numer 448 (12/2010) > Felietony > Katolicka szalupa dla anglikanów

Katolicka szalupa dla anglikanów

Kiedy Benedykt XVI ustanowił specjalną strukturę ordynariatu personalnego, by ułatwić duchownym (w tym biskupom) anglikańskim przejście do pełnej jedności z Kościołem katolickim, podniósł się wrzask, że taki akt zaprzecza duchowi ekumenicznego dialogu. A przecież Papież nikogo nie zachęca do porzucenia anglikanizmu na rzecz katolicyzmu. To strona anglikańska sugerowała, by Ojciec Święty umożliwił jej przejście do Kościoła katolickiego w sposób, który pozwoliłby na zachowanie pewnych administracyjnych, liturgicznych i duchowych elementów typowych dla tradycji anglikańskiej. Miesiąc temu pięciu anglikańskich biskupów podjęło decyzję o wstąpieniu do Kościoła katolickiego. Trzech z nich to tzw. „biskupi latający”, czyli tacy, którzy posługiwali różnym grupom anglikanów, przeciwnym kapłaństwu kobiet. W swoim oświadczeniu stwierdzili m.in.: „Nadszedł moment, w którym musimy publicznie poinformować o naszym stanowisku i zachęcić innych, którzy je podzielają, do przyłączenia się do nas w naszej drodze”.

Dlaczego wielu anglikanów nie jest zadowolonych ze swej wspólnoty, która w ostatnich latach przeszła przeobrażenia co najmniej na miarę reformatorskich wizji, serwowanych przez pewnego eks-zakonnika w „Gazecie Wyborczej”? Znamienna jest postawa Grahama P. Taylora, duchownego i autora bestsellerowych powieści, który przeszedł na katolicyzm. „Decyzję tę podejmuję z bólem w sercu – napisał Taylor w dzienniku „Yorkshire Post”. – Kocham Kościół anglikański, nigdy nie sądziłem, że będę musiał go opuśc (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Prof. Geremek i pies Maksio

Jezuici na Rakhat!

Demiurgowie europejskich wartości

WIĘCEJ KRZYŻA, MNIEJ KRZYŻA

Katolicy fair trade


komentarzeFacebook