Archwium > Numer 448 (12/2010) > Spór o skandal > Najlepszą obroną jest szczerość

Najlepszą obroną jest szczerość
Bez dopuszczenia prawdy do głosu w sprawie abp. Paetza nie zapanuje spokój, o który apeluje o. Dariusz Kowalczyk. Przy takiej, a nie innej postawie samego arcybiskupa seniora "danie spokoju" byłoby zgodą na zagłaskanie wyjątkowo trudnej rzeczywistości.

Dziękuję, że o. Dariusz Kowalczyk zechciał obszerniej wyrazić zastrzeżenia wobec mojego artykułu zamieszczonego w „Tygodniku Powszechnym”1 i jednocześnie przedstawić swoje aktualne spojrzenie na sprawę abp. Juliusza Paetza. Kwestia ta bowiem z pewnością zasługuje na dużo więcej niż felietonowe drwiny. Z wielu względów sprawa byłego metropolity poznańskiego jest wręcz poglądową lekcją dla kolejnych pokoleń, jak rozwiązywać kościelne problemy – a raczej: jak ich nie rozwiązywać.

Dwóch Kowalczyków

„Sprawę Paetza postrzegam inaczej niż redaktor Nosowski” – rozpoczyna swój wywód były prowincjał warszawskich jezuitów . Owszem, różnice w tej sprawie między nami okazują się nawet większe, niż myślałem. Smuci mnie to, bo w 2002 roku – gdy po publikacji „Rzeczpospolitej” wybuchła potężna dyskusja na temat postawy abp. Paetza – mówiliśmy na ten temat jednym głosem, a jezuicki teolog wypowiadał nawet niektóre sądy i hipotezy ostrzej ode mnie.

Dariusz Kowalczyk przywołuje swoje wypowiedzi z tamtego czasu i, o ile dobrze rozumiem, uważa, że nie odbiegają one od poglądów, które głosi dzisiaj. Moim zdaniem, mamy jednak do czynienia z dwiema odmiennymi postawami, w przenośni – z dwoma różnymi Kowalczy­-kami.

Oto bowiem Kowalczyk z roku 2002 przestrzegał, że jeśli ludzie Kościoła nie zdobędą się na ujawnianie trudnej prawdy, „to ostra i bolesna krytyka zmusi ich do podjęcia pewnych działań, do samooczyszczenia”. Trafnie diagnozował, że „w sprawie abp. Paetza mog (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Zbigniew Nosowski - ur. 1961, absolwent socjologii na UW i teologii na ATK, redaktor naczelny miesięcznika "Więź" i dyrektor programowy Laboratorium WIĘZI, ostatnio wydał Polski rachunek sumienia z Jana Pawła II oraz wspólnie z Małgorzatą Wałejko Razem czy osobno? Mieszka w Otwocku z żoną i dwiema córkami. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Mistyka codzienności

Razem, choć osobno

HOMO WIDENS

Terror równości

Ogrodnik


komentarzeFacebook