Archwium > Numer 448 (12/2010) > Orientacje > W świecie złego demiurga

W świecie złego demiurga

Essential Killing
Polska, Norwegia, Irlandia, Węgry, 2010
reż. Jerzy Skolimowski

Nie widzimy tej historii od początku. Jerzy Skolimowski nie pokazuje nam żadnej przeszłości, nie wyjaśnia przyczyn, zawiązania akcji – w pewnym momencie do tego świata nas dopuszcza. Wrażenie jest takie, jakbyśmy nieznaną nam książkę otworzyli na dowolnej stronie i niespodziewanie trafili na wciągający finał. Jakiś niewielki dostęp do tego, co wydarzyło się wcześniej, mamy za pośrednictwem snów i majaków bohatera. Widz może więc przeczuwać taki scenariusz: Mohammad żył sobie spokojnie w afgańskiej wiosce, prowadził uczciwe i religijne życie dobrego muzułmanina, miał żonę i małe dziecko. Ale w ten spokój nagle wtargnęła wojna, która ma twarz amerykańskiego żołnierza. Nie wiemy, w jaki sposób nasz bohater został wciągnięty w wir tego konfliktu, lecz raz dotknięty spojrzeniem Marsa, nigdy już nie wyrwie się z jego kręgu.

Od samego początku oglądamy świat z lotu ptaka, można by powiedzieć: oczami Boga. Bóg mówi w tym filmie, posługując się wersetami Koranu. Słowami pisma wysyła człowieka na wojnę, każe mu walczyć, a nawet zginąć. Ten Bóg jest okrutny, więc jego wyznawca też staje się okrutny.

Fabuła jest prosta. Mohammad zostaje złapany przez amerykańskich żołnierzy, najpierw jest przesłuchiwany, a potem wywieziony do obcego, zimnego kraju, w którym ludzie mówią po polsku. Ucieka z konwoju, jest ścigany. Zabija – żołnierzy, polskiego drwala. W końcu trafia do zagubionej w lesie chaty, gdzie spotyka samotną, głuchoniemą kobietę. Ona go przygarnia, pozwala się (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Konrad Sawicki - ur. 1974, absolwent teologii, publicysta, redaktor "Więzi", współpracownik "Tygodnika Powszechnego" i Deon.pl. Żonaty, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

MĘSKA SPRAWA

GDYNIA DOJRZEWA, FILMY NIE

ZAMKNIJ OCZY I IDŹ

Ubóstwo w Kościele

BOSKIE CZĄSTKI


komentarzeFacebook