W Matni

Zanim jeszcze na ekranie pojawi się pierwsza scena filmu, widzimy reprodukcję drzeworytu Albrechta Dürera „Kain zabija Abla”. To jest motto, które naznacza ten obraz piętnem śmierci. Dlatego ze zdziwieniem oglądamy początkową scenę, w której akcja ratowania topielca kończy się sukcesem. Życie zostało uratowane. I tak jest do samego końca filmu Marcina Wrony – śmierć zmaga się tu z życiem w karkołomnym tańcu, na który widz patrzy ze ściśniętym gardłem.

Janek wychodzi z wojska i przyjeżdża do Warszawy odwiedzić starego kumpla, Michała. Znają się z rodzinnego Tarnowa. Michał wyjechał do stolicy – ożenił się z piękną Magdą, właśnie urodził im się syn. Dobrze mu się powodzi – jest właścicielem firmy produkującej okna. Prosi Janka, by został ojcem chrzestnym dziecka. Fabuła pierwszej części filmu mogłaby pasować do setek podobnych prawdziwych historii wyjętych z życia zwykłych Polaków. W ten sposób reżyserowi udaje się wciągnąć widza do wnętrza tej opowieści. Teraz każdy z nas może powiedzieć: to mogłaby być i moja historia, moje życie. Jednak bardzo prędko okazuje się, że jest to swego rodzaju pułapka.

Oglądając „Chrzest”, myślałem o drzeworycie Dürera. Ale po jakimś czasie przyszło mi do głowy inne artystyczne przedstawienie, które równie dobrze mogłoby się stać mottem filmu. Ikona epifanii, czyli chrztu Pańskiego, ukazuje nagiego Jezusa wstępującego w ciemne wody Jordanu. Ale rzeka w tym przedstawieniu niespodziewanie przybiera kształt jaskini, grobowca. Tradycja prawosławna dostrzega bowiem w tej scenie zapowiedź kolejnego wydarzenia – zejścia do pie (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Konrad Sawicki - ur. 1974, absolwent teologii, publicysta, redaktor "Więzi", współpracownik "Tygodnika Powszechnego" i Deon.pl. Żonaty, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

BOSKIE CZĄSTKI

WE WNĘTRZU BIBLIJNEGO POTWORA

W świecie złego demiurga

MĘSKA SPRAWA

Ubóstwo w Kościele


komentarzeFacebook