Archwium > Numer 447 (11/2010) > Felietony > Kościół drzemie, Semka czuwa

Kościół drzemie, Semka czuwa

Kościół w błogiej drzemce” – oznajmił na www.rp.pl Piotr Semka. Publicysta boleje nad tym, że „Kościół nie zauważył na czas nowego trendu”. I pyta: „Dlaczego hierarchowie nie są w stanie przemówić wspólnym głosem w ważnych sprawach?”. A na koniec dodaje, że Kościół śpi, „nawet nie zastanawiając się, czy partia Palikota to humbug i sezonowa atrakcja, czy może już zwiastun nowej groźnej epoki”. Żeby było jasne, publicystów „Rzeczpospolitej”, w tym Semkę, cenię, a ich teksty stanowią niejednokrotnie świeży powiew na tle zaczadzonego mainstreamu medialnego. Niemniej jednak niekiedy irytują mnie szablonowe teksty o Kościele, które sugerują, że biskupi, księża, osoby zakonne nijak nie rozumieją rzeczywistości, dopóki ich „prawicowy (albo lewicowy) publicysta” nie oświeci. Ileż to razy słyszałem, że w Kościele o czymś się nie dyskutuje i dopiero dziennikarz podejmuje odważnie temat tabu, gdy tymczasem ja z daną kwestią na różne sposoby stykałem się od chwili wstąpienia do zakonu. Mam wrażenie, że niektórym redaktorom się wydaje, iż nikt tematem nie zajął się należycie, dopóki oni sami o nim nie napisali. Poza tym to taka autoreklama: „Uwaga! Mówię wam rzeczy nowe, o których wcześniej nie słyszeliście!”.

Nie wiadomo właściwie, jak rozumieć stwierdzenia, że Kościół to lub tamto. Co to znaczy „Kościół”? W Polsce jest ponad 10 tys. parafii, ok. 130 biskupów, prawie 30 tys. księży diecezjalnych i zakonnych, ponad 20 tys. sióstr zakonnych. W niedzielę we mszach ś (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

O powodach irytacji

Logika tabloidalna

Kongo a sprawa polska

Lustracja - tak, autolustracja - niekoniecznie

Kościelne afery


komentarzeFacebook