Archwium > Numer 446 (10/2010) > Orientacje > Małgorzata, Gosia, siostra

Małgorzata, Gosia, siostra

Stanisław Zasada
Generał w habicie. Opowieść o siostrze
Małgorzacie Chmielewskiej i Wspólnocie Chleb Życia
Znak, Kraków 2010, 224 s.

O siostrze Małgorzacie Chmielewskiej krążą legendy jak apokryfy. Pierwszą opowieścią, jaką usłyszałem, był fragment wywiadu z przełożoną Wspólnoty Chleb Życia w Polsce. Siostra Małgorzata opowiadała, że w schronisku zagnieździły się wszy. Kolejne odwszawianie nie dawało rezultatu, wreszcie przyszła pora na spalenie materacy, na których spali bezdomni. Służby sanitarne zapowiedziały wizytę na kolejny dzień, wyznaczyły godzinę – do tego czasu wszy mają zniknąć lub schronisko zostanie zamknięte. Użyto wszystkich środków do ich zwalczania, żaden nie zadziałał. Była zima. Chmielewska mówiła, że modliła się w gniewie: „To są Twoi bezdomni. Zrób coś”. Zapowiedziana kontrola wykazała, że wszy zniknęły. Mogli pozostać. Wspominam o tym, gdyż usłyszana wiele lat temu historia działała niezwykle na moją wyobraźnię. Z czasem opowieść zacierała się i nie byłem pewien: naprawdę tak było? Chciałbym tylko, żeby to się wydarzyło? Na szczęście książka Stanisława Zasady Generał w habicie zawiera tę opowieść.

Po stronie Państwa Nikt

Zawsze ją lubiłem. Radykalizm życia siostry Małgorzaty Chmielewskiej, cięty język, autentycznie osobista więź z Chrystusem. A przede wszystkim szczerość. Znajoma opowiadała mi inną historię o siostrze Chmielewskiej, a przekonany jestem, że tych historii jest całkiem pokaźny zbiór. „Gdy jestem w pokoju sama z mężczyzną i zaczynam czuć, że robi się niebezpiecznie, wych (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Cielecki - ur. 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów "Miasto wewnętrzne" oraz książek poetyckich "Ostatnie Królestwo" i "Czas przycinania winnic". Mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma synami. Strzela z łuku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

BÓG OSWOJONY

"Niewidzialne światło", "Wiara, nadzieja i miłość"

MORFOLOGIA ŚMIERCI

Fioletowy ludzik

DORWAĆ MŁODEGO


komentarzeFacebook