Archwium > Numer 446 (10/2010) > Orientacje > Małgorzata, Gosia, siostra

Małgorzata, Gosia, siostra

Stanisław Zasada
Generał w habicie. Opowieść o siostrze
Małgorzacie Chmielewskiej i Wspólnocie Chleb Życia
Znak, Kraków 2010, 224 s.

O siostrze Małgorzacie Chmielewskiej krążą legendy jak apokryfy. Pierwszą opowieścią, jaką usłyszałem, był fragment wywiadu z przełożoną Wspólnoty Chleb Życia w Polsce. Siostra Małgorzata opowiadała, że w schronisku zagnieździły się wszy. Kolejne odwszawianie nie dawało rezultatu, wreszcie przyszła pora na spalenie materacy, na których spali bezdomni. Służby sanitarne zapowiedziały wizytę na kolejny dzień, wyznaczyły godzinę – do tego czasu wszy mają zniknąć lub schronisko zostanie zamknięte. Użyto wszystkich środków do ich zwalczania, żaden nie zadziałał. Była zima. Chmielewska mówiła, że modliła się w gniewie: „To są Twoi bezdomni. Zrób coś”. Zapowiedziana kontrola wykazała, że wszy zniknęły. Mogli pozostać. Wspominam o tym, gdyż usłyszana wiele lat temu historia działała niezwykle na moją wyobraźnię. Z czasem opowieść zacierała się i nie byłem pewien: naprawdę tak było? Chciałbym tylko, żeby to się wydarzyło? Na szczęście książka Stanisława Zasady Generał w habicie zawiera tę opowieść.

Po stronie Państwa Nikt

Zawsze ją lubiłem. Radykalizm życia siostry Małgorzaty Chmielewskiej, cięty język, autentycznie osobista więź z Chrystusem. A przede wszystkim szczerość. Znajoma opowiadała mi inną historię o siostrze Chmielewskiej, a przekonany jestem, że tych historii jest całkiem pokaźny zbiór. „Gdy jestem w pokoju sama z mężczyzną i zaczynam czuć, że robi się niebezpiecznie, wych (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Cielecki - ur. 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów "Miasto wewnętrzne" oraz książek poetyckich "Ostatnie Królestwo" i "Czas przycinania winnic". Mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma synami. Strzela z łuku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

"Pastores", "Więź", "Znak", "Relikwie", "Pieśni Liturgii Triduum Paschalnego", "Solaris"

ZADUMANY MIESZKANIEC ŚWIATA

"Czy chrześcijaństwo przetrwa?", "Dramat religijny Tołstoja", "Pastores", "Życie Duchowe"

WIECZORNY DEMAKIJAŻ

"Błogosławione marnowanie", "Co nas łączy?", "Rachunek sumienia", "Fronda", "Pastores", "Życie Duchowe"


komentarzeFacebook