Archwium > Numer 446 (10/2010) > Felietony > Zadymieni i zaczadzeni

Zadymieni i zaczadzeni

Na początku września powróciłem z urlopu w Polsce. Wakacje polegały na spotkaniach ze znajomymi, przyjaciółmi, rodziną. Okazało się, że nie było to takie łatwe. Atmosfera w ojczyźnie jest napięta. Polityka w pełnym zwarciu, a w dodatku jeszcze krzyż przed Pałacem Prezydenckim. W towarzystwie trzeba uważać i szybko się orientować, kto za kim i kto przeciw komu, aby się nie wychylić i nie popsuć atmosfery. Niekiedy nie wiadomo, czy i jak zareagować, kiedy się słyszy jakiś głupawy dowcip o zmarłym prezydencie albo – z drugiej strony – nerwową wypowiedź na temat obecnego prezydenta. Udać, że się nie usłyszało, uśmiechać się, dyskutować, czy też powiedzieć coś w stylu: „Tak, tak… no właśnie…”? Życie towarzyskie stało się dość skomplikowane. Starzy znajomi rozczarowują się nawzajem. Zrywają kontakty. Pewien zacny profesor powiedział mi, że po jednej z jego publicznych wypowiedzi w sprawie dotykającej polityki musiał z komórki skasować około 20 nazwisk. Inny znajomy postulował natomiast, że sylwestra można by organizować np. „tylko dla PiS-owców” albo „tylko dla PO-wców”. Wtedy ludzie mogliby szczerze wypowiadać życzenia noworoczne bez groźby rozpoczęcia Nowego Roku od wielkiej kłótni.

W słynnym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” biskup Pieronek zganił biskupów ordynariuszy za polityczne – jego zdaniem – zaangażowanie. „Większość jest zadymiona PiS-em” – stwierdził. Jednocześnie sam usytuował się dość wyraźnie po jednej ze stron społeczno-politycznych sporów. Słowa biskupa Pieronka przypomniały mi pewnego znajomeg (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Dajcie spokój w sprawie Paetza

Harówka, zabawa czy żenada?

TEOLOGIA CZASU WOLNEGO

Szeroko otwarci

YOUCAT do poduszki


komentarzeFacebook