Świece

Dobiegają końca nasze wakacje, siedzę z grupą ostatnich gości i domowników w kaplicy Domu świętego Jacka na Jamnej. Podczas porannej modlitwy moje oczy raz po raz spoglądają na resztkę grubej świecy. Wkrótce minie dwadzieścia lat, odkąd ta świeca, wysoka i dumna, płonęła na szczycie jasnogórskich wałów podczas VI Światowego Dnia Młodzieży 14 i 15 sierpnia 1991 roku.

Nieznośne i męczące upały mamy już za sobą. Powoli nadciąga chłód. Słońce wstaje dużo później. Niebawem wracamy do Poznania. Najpierw zaczynamy rok szkolny, a później akademicki. Cieszę się na powrót studentów do miasta. Poznań wtedy żyje naprawdę.

Świeca, której resztka znajduje się dzisiaj w pancernej szafie razem z pamiątkami po Ojcu Świętym Janie Pawle II, była kiedyś ogromna i ciężka. Dzisiaj wyjąłem ją na chwilę i zapaliłem. Ogarnęło mnie wzruszenie. Znam historię tej świecy i jej znaczenie.

Kiedyś był to woskowy paschał, bez żadnych ozdób. Dzisiaj została już tylko końcówka. Ale ta końcówka ma swoją wartość. Jest znakiem i symbolem Ducha, który zstąpił na młodzież całego świata – podczas VI Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie w roku 1991 – i nią wstrząsnął. Młodzież odpowiedziała wtedy pieśnią Abba, Ojcze! Sam pisałem do niej słowa, a Jacek Sykulski ubrał je w melodię.

Po nabożeństwie z Ojcem Świętym na szczycie wałów jasnogórskich zabrałem tę nadpaloną ogromną świecę paschalną, którą niosła w procesji symboli nasza studentka Kasia Jasicka. Można ją zobaczyć na licznych zdjęciach. Blondynka w białym sweterku, z ogromną świecą, idąca po (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Radość kapłaństwa

Aby Chrystus zechciał się nami posługiwać

ODWAGI!

Zazdrość duszpasterza

Wino mego ojca


komentarzeFacebook