Archwium > Numer 453 (05/2011) > Orientacje > Kino akcji wewnętrznej

Kino akcji wewnętrznej

Erratum
reż. Marek Lechki Wyst. Tomasz Kot, Ryszard Kotys
Polska, 2010

Krynica złotych myśli, czyli Inżynier Mamoń z Rejsu suchej nitki nie zostawił na polskich filmach, w których według niego „w ogóle brak akcji jest”. A ja lubię, kiedy niby nic się nie dzieje, i cieszę się, że w polskim kinie jeszcze zdarzają się takie produkcje. Erratum to pełnometrażowy debiut reżyserski Marka Lechkiego, zbierający nagrody nie tylko w Polsce – m.in. dwie statuetki na zeszłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – ale i na świecie. Odtwórca głównej roli miał twardy orzech do zgryzienia, ponieważ reżyser się uparł, by zrobić film ascetyczny, odarty z rozbuchanych środków wyrazu, pokazujący „jedynie” zmiany zachodzące w duszy bohatera. Tomasz Kot (filmowy Michał Bogusz) bardzo dobrze poradził sobie z tym wyzwaniem, po raz kolejny udowadniając, że jest świetnym aktorem dramatycznym.

Stop-klatka

Michał Bogusz ma żonę, dziewięcioletniego syna i pracę, za którą nie przepada. Chce wziąć wolne, bo zbliża się Pierwsza Komunia dziecka, ale szef stawia mu ultimatum: najpierw przywieź mi ze Szczecina auto sprowadzone ze Stanów, potem dam ci urlop. Szczecin – rodzinne miasto Michała – nie jest krainą sielankowych wspomnień cudownego dzieciństwa i szalonej młodości. To synonim porażki i niezałatwionych spraw, dlatego główny bohater nie zamierza spędzić w nim wiele czasu, żeby nie obudzić demonów przeszłości. Chce odebrać samochód szefa i jak najszybciej wracać do swojego pozornie poukłada (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Anna Sosnowska - ur. 1979, absolwentka studiów dziennikarsko-teologicznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współautorka książki "Zioło-lecznictwo, czyli wywary na przywary", wcześniej związana z kanałem religia.tv, gdzie prowadziła programy "Kulturoskop" oraz "Motywacja jest kobietą". Redaktor naczelna portalu Aleteia. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Ateista uczy nas papiestwa

KOBIETY, NIE ANIOŁY

MIZANTROP I GWIAZDA

SZUKAM BRATA

To nie są nasze twarze


komentarzeFacebook