Archwium > Numer 453 (05/2011) > Felietony > Co to jest rzeczywistość?

Co to jest rzeczywistość?

Czasami – w chwilach kryzysu – gotów jestem przyznać rację tym filozofom, którzy powątpiewają w istnienie tzw. obiektywnej rzeczywistości i wolą mówić o ludzkich, subiektywnych wrażeniach. Na przykład George Berkeley (notabene anglikański biskup) twierdził, że to, co daje się ująć w procesie poznania, to wrażenia zmysłowe; np. stół w bezpośrednim doświadczeniu jawi się tylko jako układ doznań (wielkość, kształt, kolor itd.). Zdaniem Berkeleya, nie ma sensu domniemywać, że istnieje coś poza doznaniami. Stół jest określonym układem doznań percepcyjnych, a rozważania o obiektywnej naturze stołu są jedynie filozoficznym zmyślaniem.

Rozmowa o tym, co nazywamy rzeczywistością, polega m.in. na problematyzowaniu, czyli wskazywaniu tego, co stanowi jakiś problem, nad którym warto się zastanowić. I właśnie w tym kontekś- cie popadam niekiedy w kryzys, bo to, co wydaje mi się istotnym problemem, inni bagatelizują, a z drugiej strony są sprawy, których ja nie uważam za ważne, a inni gotowi są mówić o nich w nieskończoność. Czy istnieją problemy obiektywnie ważne, czy też trzeba się zgodzić, że kategoria ważności jest całkowicie subiektywna i jako taka odnosi się do wrażeń, a nie do obiektywnej rzeczywistości?

Znamy dobrze różnego rodzaju sytuacje małżeńskie, w których żona dostrzega jakiś ważki problem, o którym chce porozmawiać, a mąż nie widzi żadnej sprawy i utwierdza się tylko w przekonaniu, że żona jest bardzo kochana, jednak ma skłonność do wymyślania problemów tam, gdzie ich nie ma. Bardzo cenię żeńskie życie zakonne i znam wiele wspaniałych zakonnic, ale muszę pr (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Najlepszy światopogląd

Kobiecy los

Czas pedożerców

Triumf Kościoła przemyskiego

Bezmyślność polskiego katolicyzmu


komentarzeFacebook