Archwium > Numer 445 (09/2010) > Felietony > Gdzie stoi Kościół?

Gdzie stoi Kościół?

Po wyborach prezydenckich w Polsce dziennikarz włoskiego dziennika „La Stampa” Enzo Bettiza napisał tekst zatytułowany „Teraz Polska oczekuje głosu Kościoła”. Stwierdza w nim, że powyborcza sytuacja w Polsce jest dość enigmatyczna, a jedno z ważnych pytań brzmi: „Po której rzeczywiście stronie w kraju tak monoreligijnym jak Polska stoi Kościół jako jedyna stała siła, która określa się sama i nie podlega wyborczym traumom?”. Bettiza zauważa, że dwóch głównych antagonistów w prezydenckich wyborach deklaruje się jako „żarliwi i praktykujący katolicy”. Tym bardziej – jego zdaniem – nasuwa się pytanie: „Gdzie dziś sytuuje się Kościół?”. Odpowiedź nie stanowi żadnego problemu dla znanego w Italii komentatora politycznego znad Wisły Andrzeja Wajdy. „Porażka Kaczyńskiego to upokorzenie dla Kościoła” – pod takim tytułem ukazał się w „La Repubblica” wywiad z polskim reżyserem. Wajda opowiada tak dziwne rzeczy, że zatroskany dziennikarz pyta go w pewnym momencie, czy w Polsce nie mamy do czynienia z klerofaszyzmem.

Najwybitniejszym „eklezjologiem politycznym” w Polsce nie jest jednak Wajda, ale Janusz Palikot, który zaraz po wyborach oświadczył, że „wygrana Bronisława Komorowskiego oznacza wygraną z klerem”. Innymi słowy, Kościół (czytaj: kler) stanął po stronie PiS i sromotnie przegrał. Poseł z Lublina grzmiał, że wiele komisji wyborczych było usytuowanych zbyt blisko kościołów. Ponadto miał wizję, że w tysiącach kościołów doszło do złamania ciszy wyborczej. Wizja ta nie (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Święci nam niepotrzebni!

O dzieciństwie, liturgii i Gibsonie

Polonijne pisanki

Kościół drzemie, Semka czuwa

In vitro, czyli biskupi przegranej sprawy


komentarzeFacebook