Kościelne afery

Na medialnego lidera afer wszelakich wyrasta Kościół katolicki. Każdego dnia coś się dzieje. Można by powiedzieć, że dzień bez kościelnej afery jest dniem straconym. Nic się tak dobrze nie sprzedaje, jak afera z koloratką w tle. Reakcje na tego rodzaju doniesienia są różne. Jedni uważają, że wszystko to kłamstwa i wymysły wrogich sił. Inni – z drugiego krańca – są przekonani, że Kościół nie ma żadnych wrogów, a dziennikarze piszący o aferach w Kościele nie mają żadnego innego celu niż szlachetna walka ze złem i szerzenie dobra. Pośrodku miotają się ci, którzy chcą dokonywać jakichś rozróżnień, sprawdzać i konfrontować informacje, docierać do faktów. Niestety, wobec złożoności materii i własnych ograniczeń stoją raczej na przegranych pozycjach, a ponadto często wychodzą na frajerów, którzy nie potrafią podpiąć się do żadnego z głównych obozów „słusznej” interpretacji rzeczywistości.

Problem polega na tym, że nie mamy dostępu do faktów z pierwszej ręki. A zdolni „wielcy interpretatorzy” wciskają nam to, co chcą. Zdarzyło się jednak nieraz, że mówiono o sprawie, którą znałem bezpośrednio, u samych źródeł. Dawno temu pisałem o staraniach jezuitów o uzyskanie odszkodowania – poprzez Komisję Majątkową – za zabrany bezprawnie zakonowi budynek uczelni „Bobolanum” w Lublinie. Kiedy prowadzona z wielką pieczołowitością procedura dobiegała końca, ktoś dał sygnał do medialnego ataku. Własnym oczom nie wierzyłem, że można pisać tak bezczelne kłamstwa. Co ciekawe, nikt z piszących na ten temat nie zgłosił (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Zderzenie z Naphtą

Bezmyślność polskiego katolicyzmu

YOUCAT do poduszki

Widokówka z Blackpool

KONIEC ŚWIATA 2012


komentarzeFacebook