Dobrze mi w Judaizmie
Stara prawda powiada, że chrześcijaństwo skupia się na przekonaniach, a judaizm na praktyce. I jest w tym sporo racji ? choć oczywiście nie jest to wyczerpujące wprowadzenie do tych dwóch tradycji wiary.

Czy może Pan opowiedzieć o swojej pracy z chrześcijanami, którzy odwiedzają Ziemię Świętą, i o tym, jak do niej doszło?Przez dziesięć, piętnaście lat pracowałem w szkolnictwie żydowskim dla Żydów i wykorzystywałem Izrael jako edukacyjne źródło dla diaspory żydowskiej. W tym czasie zaangażowałem się w sprawę dialogu izraelsko-palestyńskiego i regularnie jeździłem na spotkania na Zachodnim Brzegu Jordanu. Od czasu Drugiej Intifady, czyli od roku 2000, nie można było tak po prostu wsiąść do samochodu i pojechać do Palestyny ani zebrać grupy Izraelczyków w jednym salonie z Palestyńczykami, co oddziaływało na to, czym zajmowałem się wcześniej.

W latach 90. XX wieku zacząłem nauczać chrześcijan kultury i języka żydowskiego i wkrótce stało się to centrum mojego zainteresowania. Byłem pracownikiem Uniwersytetu Brighama Younga – który ma filię w Jerozolimie – a także wykładałem w seminariach i brałem udział w wielu programach dla kleryków lub księży, którzy przyjeżdżali kontynuować swoje studia. Na przykład prowadziłem historyczny kurs dla studentów Uniwersytetu Brighama Younga i jednocześnie kurs na temat modlitwy żydowskiej dla kleryków ewangelickich z Niemiec.

Co stara się Pan przekazać swoim studentom podczas zajęć? Czego według Pana powinni się dowiedzieć?

Zasadniczą ideą, którą staram się przekazać w całym moim nauczaniu, jest poczucie żydowskiej „wspólnoty narodowej” (peoplehood). Przez to pojęcie rozumiem świadomość, zrozumienie i uznanie tego, że określanie Żydów mi (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Ophir Yarden - ur. w Stanach Zjednoczonych, w 1978 roku wyemigrował do Izraela. Jest profesorem judaistyki i kultury izraelskiej na Uniwersytecie Brighama Younga, a także sekretarzem generalnym Izraelsko-Żydowskiej Rady Stosunków Międzyreligijnych.Mieszka w Jerozolimie z żoną Sarą i czworgiem dzieci. (wszystkie teksty tego autora)

Erik Ross OP - ur. 1977 w USA. Studiował stosunki międzynarodowe w Waszyngtonie i Paryżu. Przez kilka lat był redaktorem nowojorskiego miesięcznika "First Things". W 2006 roku wstąpił do zakonu dominikanów. Publikował swoje artykuły m.in. w "Newsweek Polska". Mieszka w Krakowie, studiuje teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym oo. Dominikanów. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Czyje to miasto?


komentarzeFacebook