Mój Nowosielski

Zbigniew Podgórzec
Rozmowy z Jerzym Nowosielskim.
Wokół ikony – Mój Chrystus – Mój Judasz
opracowanie i wstęp Krystyna Czerni
Znak, Kraków 2009, ss. 444.

Jerzego Nowosielskiego przepytano już niemal ze wszystkiego. Dwie najważniejsze pod tym względem książki – Wokół ikony oraz Mój Chrystus – nie są obecnie dostępne, a wystawione na internetowych aukcjach znikają równie szybko, jak się pojawiły, z coraz bardziej zawrotnymi sumami. Nie w artykułach, ale w wywiadach Jerzy Nowosielski – malarz, teolog, pisarz – dał się poznać najbardziej. I choć dwa wymienione tytuły nie zamykają całości jego myśli, to rozmowy przeprowadzone ze Zbigniewem Podgórcem najbardziej umożliwiają poznanie poglądów artysty – teologa.

Kraina duchowo podejrzana

Rozmowy z Jerzym Nowosielskim to wydanie raz jeszcze, tym razem w jednym tomie, dwóch najważniejszych wywiadów-rzek wraz z planowanym, acz niedokończonym przez śmierć Podgórca, trzecim zbiorem rozmów o tytule Mój Judasz.

Właśnie: wywiad, rozmowa, spotkanie. „Ja już tyle się nagadałem w tych wywiadach… Jeśli ktoś chce się czegoś ode mnie dowiedzieć, to raczej z tych tekstów, co już są. Co miesiąc się czegoś nowego nie wymyśla” – takim swoistym mottem został opatrzony wybór fragmentów z licznych wywiadów Nowosielskiego (Prorok na skale). Zarówno w tych słowach, jak i w przyjętej formie (wywiad) upatrywałbym znaczenia myśli artysty i teologa (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Cielecki - ur. 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów "Miasto wewnętrzne" oraz książek poetyckich "Ostatnie Królestwo" i "Czas przycinania winnic". Mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma synami. Strzela z łuku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

HIPOKRATES W OBOZIE KONCENTRACYJNYM

Patrzeć będę w księżyc, widzieć będę słońce

SWING, KOBIETA I DIABEŁ

DO SAMEGO KOŃCA

Twarze Rostworowskiego


komentarzeFacebook