Zazdrość
Bycie zazdrosnym jest wyborem postawy wobec bliźniego i wobec siebie, którą pielęgnujemy aż do uczynienia z niej naszej wady i naszego nieszczęścia.

Dobrze, że mam pisać o zazdrości jako jednym z grzechów głównych. Nie muszę się zatem mierzyć ze sformułowaniami mówiącymi o Bogu Zazdrosnym (np. Wj 20,5; 34,14) czy też ze słowami św. Pawła: „Jestem bowiem o was zazdrosny Boską zazdrością” (2 Kor 11,2). Niemniej są one sygnałem, że można mówić zupełnie inaczej o zazdrości niż tylko jako o grzechu głównym.

Szatańska sztuka

Warto przypomnieć sobie, gdzie zazdrość pojawia się po raz pierwszy w historii relacji Boga i człowieka. Stało się to w raju, gdy Adam i Ewa pozazdrościli Bogu wiedzy. Przybrało to potem znacznie krwawsze konsekwencje, gdy Kain zabił Abla z zazdrości, a bracia Józefa z powodu zazdrości sprzedali go do Egiptu (por. Rz 37,11; Dz 7,9).
Czy więc zazdrość to kolejna sztuczka (właściwie: sztuka) szatańska?

Tak się wydaje, chociaż sam Bóg jest Bogiem Zazdrosnym, a przynajmniej tak Go przedstawiają autorzy biblijni, zwłaszcza Starego Testamentu. Skoro Bóg jest Zazdrosny, czy też tak jest postrzegany, to znaczy, że zazdrość może być czymś dobrym. Niemniej bardzo szybko trzeba dodać – właściwie wypowiedzieć to zdanie jednym tchem z poprzednim – że człowiek to zepsuł, zagarnął i skroił na miarę swojego egoizmu.

A może tylko Bóg jest prawdziwie Zazdrosny w całkowicie czystej Miłości?

Miłość nie zazdrości

Prawie niemożliwe jest wyobrażenie sobie czegoś pozytywnego zwią­zanego z zazdrością, ponieważ nasze skojarzenia i doświadczenia są absolutnie negatywne.
Zazdrość między kochającymi się małżonkami (czasem chorobliw (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Krzysztof Popławski OP - ur. 1964, dominikanin, przez trzy lata misjonarz na Tajwanie i w Chinach, w latach 2006?2014 prowincjał polskich dominikanów, obecnie jest socjuszem generała zakonu ds. Europy Wschodniej i Środkowej, autor m.in. "Roku taty" i "Oczka. Miniatur (anty)klerykalnych". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

W gościnie

Krzyż stoi - świat się kręci

PORWANI PRZEZ SŁOWO

Czy muszę być Augustynem?

Idźmy za Nim


komentarzeFacebook