Lenistwo
Leniwy umie wykrzesać sporo energii, żeby odwrócić uwagę od siebie i wytykanych mu braków. Potrafi delikatnie podważyć i obśmiać gorliwość pilniejszych.

Najgorzej jest być samym w domu
I nudzić się tak potwornie
Przeczytać wszystkie książki
Obejrzeć wszystkie filmy po dwa razy
Nastawiać w kółko pranie
Podlewać wszystkie kwiatki
Tym sztucznym też się kilka kropel dostanie
A nuż coś z nich wyrośnie
Zespół Pustki „Nuda”

Dorastaliśmy w jego bliskości. Dydaktyczna lektura pouczała, że takich zachowań kategorycznie należy unikać. Uśmiechaliśmy się pobłażliwie, słuchając katalogu uczynków bohatera Brzechwy, jego uporu w wyliczaniu listy zapychaczy wolnego czasu, gotowi pospiesznie przytaknąć, że to wszystko, o czym mówi, naprawdę nazywa się „nic”! Potem byliśmy nieco starsi i śmialiśmy się z lekko upiornego śpiewu Barbary Krafftówny w Kabarecie Starszych Panów o tym, do czego zdolni są „milusińscy” w czasie deszczu. A niektórzy z pewnością otarli się o jeden z popisowych występów kabaretu „Potem”, gdy podczas słów piosenki „nudno mi, żebym choć lalę miała, zaraz bym coś jej amputowała” pod pianistą łamało się, wyginane z nudów na wszystkie strony, krzesło. Po latach te niewinnie brzmiące fragmenty układają się w nasz własny scenariusz przedstawienia, w którym jesteśmy reżyserami, choreografami, ale i aktorami w jednym. Lecz teraz już na bardzo poważnie szukamy recepty na poradzenie sobie z „nicnierobieniem”, znalezienie równowagi między odpoczynkiem a wymaganiem, złotego środka między poczuciem duchowego zdegustowania a życiowym spełnieniem.

Nasze codzienne doświadczenie podpowiada, że (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Roman Bielecki OP - ur. 1977, dominikanin, absolwent prawa i teologii, kaznodzieja i rekolekcjonista, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze" (od 2010 roku), autor wielu wywiadów, recenzji filmowych i literackich, publicysta, autor książek "Smaki życia" i "Po co światu mnich?" (obie wspólnie z Katarzyną Kolską). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Drodzy Czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,

WRZEŚNIOWE POPOŁUDNIE

Drodzy Czytelnicy,


komentarzeFacebook