Archwium > Numer 439 (03/2010) > Kontrowersje > Oczyszczanie motywacji

Oczyszczanie motywacji

Mogę się tylko domyślać, jakie motywy kierowały ojcem Jackiem Salijem, skoro postanowił wytknąć mi brak odwołania do trzech wypowiedzi Stolicy Apostolskiej na temat celebracji sakramentu spowiedzi w niedziele i święta, które pominąłem w moim artykule. Powaga autorytetu o. Jacka oraz poszlaki, którymi dysponuję, każą mi podejrzewać, bez najmniejszego cienia ironii, że dopuściłem się jakiegoś nadużycia lub przynajmniej niegodziwości, skoro sam Ojciec Profesor zabrał głos w sprawie tekstu mojego autorstwa. Przyjmuję takie właśnie założenia, na które pozwala mi charakter wypowiedzi o. Salija. Teraz przystąpię do rachunku własnego sumienia, nie odżegnując się od odpowiedzialności za napisane w artykule słowa.

Wypowiedzi Stolicy Apostolskiej, o których powszechną znajomość zatroszczył się o. Jacek, zwracają wyraźnie uwagę na dwie kwestie. Jedną z nich jest dostępność sakramentu pokuty dla wiernych, ilekroć o niego słusznie proszą, drugą zaś właściwa jego celebracja. Odwołania do oficjalnych dokumentów Kościoła, którymi posłużyłem się w moim artykule: Instrukcja Eucharisticum mysterium oraz Rytuał Obrzędy pokuty zawierają dokładnie to samo nauczanie. Dlatego sugerowanie przez o. Jacka jakiegoś braku w moim tekście w omawianej materii może budzić daleko idące zdumienie. Chyba, że o. Salij odkrył jakąś sprzeczność w nauczaniu Magisterium, o której mi nic nie wiadomo. Można by mnożyć jeszcze dokumenty Kościoła, które dotyczą tych problemów, podając odpowiednie ustępy np. Konstytucji o liturgii świętej Drugiego Soboru Watykańskiego:

Matka Kościół bardzo pragnie, aby wszy (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Gużyński OP - ur. 1968, dominikanin, przeor klasztoru w Łodzi, dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego, rekolekcjonista, współpracuje z Boska.tv, opiekun Dominikańskiej Szkoły Wiary i Galerii "Zielona 13". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Słowo, które źle się kojarzy

ŚLUBU NIE BĘDZIE

CIESZCIE SIĘ I RADUJCIE

Szkodliwa praktyka

Bo Chrystus zmartwychwstał!


komentarzeFacebook