Psałterz Mertona

Thomas Merton
Księga godzin
pomysł i opracowanie Kathleen Deignan
przeł. Tomasz Dzikowski
Wydawnictwo Homini, Kraków 2009, s. 272.

„Jeśli nie możecie odmówić wszystkich godzin liturgicznych, wystarczy modlić się tyle, ile zdołacie – pisał Basil Pennington w Miejscu odosobnionym. – Możecie pójść drogą cysterską. Cystersi nie mają małych brewiarzy, tylko wielkie księgi, których używają w chórze. Gdy zatem podróżują, tworzą własne oficjum, korzystając z Biblii”. Brewiarz – zdaje się – czasem jest za ciężki, za duży, zbyt nieporęczny nie tylko w podróży, ale również w samym życiu. Dawni cystersi, nie rezygnując z obowiązku modlitwy liturgii godzin, starali się wtedy tworzyć swoją własną księgę godzin. Mniejszą, poręczniejszą, w drodze bardziej czytelną. Tworzono – „pisano” – ją na szkielecie znanych modlitw, nanosząc wydarzenia i obserwacje z podróży. Księga godzin, zapraszająca do zatrzymania się w ciągu dnia, szybko zadomowiła się nie tylko w życiu mnichów, ale także w życiu świeckich. Często brewiarze te pokryte były zdumiewającymi ilustracjami, osobistymi notatkami, fragmentami rozmyślań i własnych modlitw spisywanych na marginesach, poprzecinane drogimi zakładkami: wstążką ukochanej, listem od męża, rysunkiem lub zdjęciem dziecka. Liczne brewiarze dla świeckich publikowane obecnie przez wydawnictwa wskazują niesłabnące zainteresowanie modlitwą godzin. Zawsze, czy to w rozbudowanych brewiarzach przeznaczonych dla duchownych, czy to w skróconych z myślą o innym dniu dla świeckich, cho (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Cielecki - ur. 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów "Miasto wewnętrzne" oraz książek poetyckich "Ostatnie Królestwo" i "Czas przycinania winnic". Mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma synami. Strzela z łuku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Nauki ze spaceru po wodzie

Miasto na wzgórzu

Przekraczając równoleżnik "ja"

"Chrześcijaństwo nadziei", Droga nadziei", "Msza w kolorach tęczy", "Babilon", "Fronda"

"Więź", "Szeroki świat moją parafią. Wymiary prawdy i zbawienia", "Kochać aż do końca. Skandal umywania nóg", "Makrokosmos"


komentarzeFacebook